Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia


Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia (5)

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu - Tip na Výlet

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu

Matera, ležiaca 70 km južne od Bari, je strediskom provincie Basilicata. V jej mestskej časti Sassi sa zastavil čas. Ešte v polovici minulého storočia (!) tu ľudia žili v umelo vyhĺbených jaskyniach, obývaných nepretržite plných tritisíc rokov. Tí „majetnejší“ a šťastnejší sa postupne z jaskýň sťahovali do stiesnených kamenných domov bizarných tvarov, ktoré stoja ako vtáčie hniezda nalepené na svahu Monte Errone. O biede vtedajšieho života vypovedá kniha a film „Kristus sa zastavil v Eboli.“ Jej autor - Carlo Levi – prirovnal túto mestskú štvrť k Danteho Peklu. Opisuje vyhladované a zavšivavené deti choré na maláriu, ako na uliciach plných špiny a potkanov žobrú nie o peniaze, ale o chinín.

V 60-tych rokoch minulého storočia bolo 15 tisíc tunajších obyvateľov násilne presťahovaných do okrajových štvrtí a Sassi bola vyčistená. Do upravených ulíc a domov sa postupne vracal život. Ale jaskyne na okraji štvrte už zostali neobývané.

Mestská časť Sassi v juhotalianskej Matere, bola v roku 1993 zapísaná do svetového dedičstva UNESCO a odvtedy neustále láka množstvo turistov z celého sveta. Jej jedinečnosť je aj v tom, že tu vedľa seba stoja funkčné obydlia z celého tritisícročného obdobia, počas ktorého tu ľudia žijú. Preslávila sa aj vďaka filmárom, ktorí tu našli kulisy pre filmy z rímskych čias. Okrem iných sa tu točilo aj Umučenie Krista. To, čo vo filme vyzeralo ako kulisy, bola skutočná krajina a skutočné mesto, v ktorom znova ľudia.

Na prehliadku Sassi, jej domov a kostolov si treba rezervovať aspoň 2-3 hodiny času. Jeho atmosféra je podmanivá a bola by škoda sa náhliť. Po jej strmých uličkách a schodoch sa to ani veľmi nedá. Niekoľko domov je zariadených ako skanzen a je možne v nich vidieť, ako tu ľudia ešte pred šesťdesiatimi rokmi žili. Rovnako sa dajú pozrieť jaskynné obydlia, ale na ich prehliadku je potrebná minimálne ďalšia hodina. Aj to len v prípade, že človek v labyrinte uličiek a tunelov nezablúdi.

Fotogaléria:

31.01.2014 - Pilgrim

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu

31.01.2014 - Pilgrim

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu

31.01.2014 - Pilgrim

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu

31.01.2014 - Pilgrim

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu

31.01.2014 - Pilgrim

Matera – Sassi, Taliansko - Bod záujmu

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Krajina:Taliansko
Región:Basilicata
Typ:Mesto
Pridal:Pilgrim 01.02.2014 (08:10)
Poloha:N 40.667 E 16.610
Približná poloha:nie
Čitatelia:3537
Povrch:asfalt

Mapa: Zobraz miesta v okolí na Dynamickej Mape

Adamoto KTM

Suzuki Testovacie dni

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2019 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 77489 | Včera: 203117