[Testy a predstavenia - Test]
BMW prinieslo na trh štvrtý model na báze litrového radového motora pôvodne postaveného pre superbike. Ja som mal možnosť toto športové adventure – XR – sedlať niekoľko dní cestou na BMW Motrrad Days 2015. Aká je táto raketa na cestách?
Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Tomáš Hajduch - Awia, Bajker
Už pri prvom pohľade je jasné, kde má XR korene. Motor je odvodený z naháča S1000R, ale popracovalo sa na modifikácii priebehu výkonu a na posilnení spodných a stredných otáčok. Napriek tomu produkuje litrový štvorvalec maximálny výkon až 160 koní (pri 11 000 ot.) a krútiak 112 Nm (pri 9 250 ot.) Nový je hliníkový rám, ktorý kompletne obopína motor a zároveň dáva XR-u geometriu potrebnú na turistu. Zdvihy podvozku taktiež narástli na 150 mm a pochopiteľne pribudla kapotáž a vyšší predný štít. Dizajnovo sa XR ponáša na superbike značky a jasne dáva najavo svoje športové ambície.
V dnešnej dobe nesmie chýbať ani bohatá elektro výbava a ponuka asistenčných systémov. Tu to má BMW rozdelené: základ je v sériovej výbave a za zvyšok si treba priplatiť. V sérii je ABS, základná trakčná kontrola bez senzora náklonu (ASC) a dva jazdné režimy Road a Rain. Za príplatok sú potom tzv. „Pro jazdné režimy“ ktoré zahŕňajú režimy Dynamic, Dynamic Pro, Dynamic Traction Control (DTC) a ABS Pro. ABS Pro je systém ABS, ktorý umožňuje ostro brzdiť aj v náklonoch. Za príplatok je aj semiaktívny elektronický podvozok, ktorý nesie označenie Dynamic ESA.
Do sedla XR vysadám niekde v Rakúsku za Wachau, ale čo je podstatné, presadám na neho z R1200R, teda z úplne rozdielnej motorky. Tomu nasvedčujú aj prvé dojmy. Prvé čo si všímam, sú jemné vibrácie od motora, a to v stupačkách aj riadidlách. Tu je hneď jasné, že keď sa tento štvorvalec vyvíjal, boli v popredí veci ako výkon a nie nejaké vibrovanie. Hneď druhou vecou čo som si všimol po presadnutí z eRka, rozmaznaný krútiakom boxera, bola „lenivosť“ XR-y. Znie to divne, povedať to o 160-koňovej mašine, ale predsa len keď tam necháš vyšší kvalt a nízke otáčky, nie je to žiadna sláva. Prekvapivo motor XR aj spodných otáčkach nijako neprotestuje a hladko ťahá, tak ani nemáš pocit, že robíš niečo „zle“. Predsa len toto je iná strojovňa a tu treba upraviť aj prístup jazdca :-)
Ale nebojte sa, netreba nič robiť, všetko spraví XR za vás. Ono si jazdca rýchlo prevychová. To sa stalo aj mne hneď ako som párkrát podradil, resp. nechal som tam ten nižší kvalt dlhšie a pustil som ručičku otáčkomera na výlet. Kým predtým som vo výjazde zo zákruty za boxerom strácal, akonáhle som pustil XR do pásma kde sa rozblikal aj signalizátor preradenia, tak mi ten „kredenc“ začal akosi na ceste zavadzať. Je to totiž kombinácia skvelého revu z výfuku a kopanca, ktorý tento motor v sebe má a potom len neskutočná akcelerácia a opojná biela blikačka na prístrojovke.
Netrvalo dlho a s XR sme sa oťukali, zoznámili sa a našli vzájomné porozumenie. Ja som zmenil svoj prístup a ona mi dala ten zážitok z jazdy. Zároveň sme sa dostávali postupne od Dunaja do rakúskych kopcov a cestičky sa začali veselo kľukatiť.
Prepol som jazdný režim na Dynamic a začal testovať. Neviem či toto je to čo od turistu očakávaš, ale je to bomba. XR treba poriadne podkúriť pod kotlom a z „krotkého lenivca“ sa zmení na beštiu, ktorá stále nemá dosť. Čím viac ju začneš vytáčať, tým viac je hladná po otáčkach. Indikátor preradenia sa zmení na jediný cieľ, ktorý chceš opakovane dosahovať, ako nejaký bonus vo videohre.
Keď sme pri tom preraďovaní musím spomenúť fičúrku za príplatok s názvom Gear Shift Assist Pro. Ide o quickshifter, ktorý okrem preraďovania bez spojky smerom hore umožňuje preraďovať aj dole. Je to podobné ako na eRku, avšak na štvorvalci to celé funguje akosi lepšie a hladšie. Radenie hore sa obmedzuje len na kopanie kvaltov pod plným plynom. Padá to tam extra rýchlo a hladko. Zaujímavejšie je ale radenie smerom dole. Stačí zavrieť plyn a kopnúť to dole. Elektronika sa o všetko postará, motor si krásne „odpľuje“ do výfuku za perfektnej zvukovej kulisy. Je to tak dobré, že by som túto motorku bez toho hádam ani nechcel...
Motor so shifterom ťa dostane do takého vytrženia že si neskutočne vychutnávaš to vytáčanie až niekam po obmedzovač a šúpeš tam jeden kvalt za druhým. Keď sa takto dostaneš niekam po päťku, tak si môžeš byť istý že už „letíš nízko“. S touto slasťou priamo úmerne narastá aj rýchlosť jazdy a treba ju krotiť. Tu prídu na pomoc mohutné predné kotúče. 320 mm železa obopínajú radiálne strmene od Bremba, a tak sa netreba o nič obávať. Navyše nad tým celým bdie systém ABS. Či to vie aj v zákrutách a náklonoch, to som veru netestoval, na to nemám odvahu a ani rokmi nadobudnuté jazdné návyky nepustia. Každopádne o tom, že tam ABS je, sa dozvieš iba ak to prepáliš.
Tu sa dostávame k podvozku. Testovaný bike bol vybavený Dynamic ESA. Čo viac si dnes na motorke priať? Navolil som jedného jazdca s batožinou, režim Dynamic do zákrut a už sa len nechal rozmaznávať geniálnym podvozkom, ktorý celý čas sleduje parametre jazdy a upravuje nastavenie podvozka. Na brzdách tvrdne predok, pri akcelerácii zadok bráni dvíhaniu predného kola. Stále je naporúdzi aj tlmič riadenia.
Ak máte športovú jazdu v krvi, tak XR má pre vás ten potenciál litrového superbiku zabalený v tele cestovného „endura“. So vzpriamenejším posedom, väčším pohodlím a ochranou.
A nielen tak hoc akého. Na našej trase sa dostávame do Salzburgu. Okrem iného tu sídli aj centrála BMW, ktorá zastupuje aj Slovensko a kam nás pozvali na krátke posedenie na kávu. Znamená to ale prejazd zapchatým mestom v období, keď celú Európu sužujú horúčavy viac ako 35 stupňov Celzia. Rozhorúčené mesto a státie na semaforoch nerobí XR veru dobre. Teplota motora stúpa, ale čo je horšie, horúčava sála od motora a chladiča priamo hore na jazdca. Nič extra pre mňa, navlečenom komplet v textile. Po niekoľkých semaforoch už vypínam motor a vysadám bokom. Je to ako sedieť na ražni. XR proste do zápchy nie je, potrebuje jazdiť.
Salzburg sme však zvládli aj so zastávkou v Hangare-7, kde sme sa aspoň trochu schladili. Do mesta si viem predstaviť veľa motoriek, no pri XR mi to nedáva logiku. Zvláda to akože dobre, je to komfortné aj na nekvalitných cestách, dá sa jazdiť aj kľudne, ovláda sa ľahko... Len nech nie je príliš teplo a nemusíš stáť každú chvíľu na semafore.
Pokračovanie článku na ďalšej strane: Raketový turista, Konkurencia, Záver, Video, Čo by ťa mohlo zaujímať a technické parametre.
Turistika sa dá robiť na všetkom, ak sa chce. Aj na R1 okolo sveta. XR je však turista a nakoniec aj som na ňom tých pár dní turistiku jazdil. V prvom rade si myslím, že je to superbike prezlečený za turistu. Napriek tomu motor je naladený tak, že zvláda aj pohodovú jazdu na kochačku. Neprotestuje ani v nižších otáčkach a dá sa jazdiť. Vibrácie ktoré som spomínal v úvode článku, sú toho charakteru, že po krátkom čase ich prestanete úplne vnímať. Každý ich tam spozoroval a každý na nich aj čoskoro zabudol.
Posed je fajnový vzpriamený, tak ako sa patrí. Všetko je na mieste, dobrý výhľad vpred aj do spätných zrkadiel. Nohy napriek športovému zameraniu mašiny nemajú ostrý uhol ohnutia kolien. Sedlo pre jazdca je asi komfortnejšie ako na prvý pohľad vyzerá. Celkovo som po celom dni v sedle XR nemal žiadne problémy so zadnou časťou tela. Predný štít sa dá ľahko bez náradia nastaviť do dvoch polôh. Mení sa nielen výška, ale aj sklon, a nastaviť sa dá aj za jazdy. Nižšiu polohu som využíval hlavne v meste, inak som jazdil väčšinou so zdvihnutým plexi, ktoré ponúka slušnú ochranu. Je však trochu úzke.
Súčasťou výbavy Touring paket bola aj príprava na navigáciu. Aj keď je to pôvodne na BMW navigator, potešilo ma, že držiak ochotne poslúžil aj na moje Zumo 660. Veľmi praktické riešenie. Avšak v tejto konfigurácii mi nefungoval Multi-controler na ľavej rukoväti, ktorí slúži na ovládanie originálnej navigácie BMW. Keď sme pri ňom, keď je na motorke namontovaný, trochu odsúva ovládače ľavej rukoväte a napríklad prepínanie smeroviek nie je už také pohodlné ako by mohlo byť.
Keď sa turista pozrie na batožinu, tak asi najlepšia voľba bude spomínaný Touring paket, ktorý obsahuje nosiče na batožinu (zadný + bočné), vyhrievané rukoväte a hlavný stojan. Bočné nosiče na batožinu sú v prípade XR klasické rúrkové, a tak trochu kazia športový dizajn stroja. Mohli byť radšej integrované do podsedlového rámu, ako je to dnes už pri turistoch bežné. Horný nosič je praktický a dá sa naň upevniť kufor alebo textilná taška. My sme mali na ceste originálnu textilnú tašku, ktorá sa veľmi ľahko a rýchlo upevnila a prekvapila veľkým vnútorným objemom a množstvom vreciek. Veľmi praktické riešenie, ktoré aj dobre vyzeralo a môže byť dobrou voľbou pre občasných turistov. Inak na XR by ste nejaký odkladací priestor v kapotáži na drobnosti hľadali márne. Pod sedlom je štandardný odkladací priestor.
V neposlednom rade každého turistu zaujíma aj spotreba. Tu som tušil, že "bude pes zakopaný", avšak po celom niekoľkodňovom výlete v Rakúsku a Nemecku, kedy som jazdil skôr športovo ako kochačkovo, sa priemer ustáli na slušných 5,9 l/100 km. To je myslím veľmi pekné číslo, ktoré v spojení s 20 l nádržou dáva dojazd okolo 250 km. Som presvedčený, že pri turistickej jazde sa spotreba dostane aj o liter nižšie. Naopak, keď budeš s XR naháňať jogurty, tak si zapýta asi aj viac, ale to po zážitkoch nebudeš vôbec riešiť.
Hlavným konkurentom, proti ktorému pravdepodobne XR aj stavali, je talianska Ducati Multistrada 1200 2015. XR má síce deficit 200 kubíkov, ale rovnaký výkon a len o niečo menší krútiak. Oba modely majú porovnateľnú elektro výbavu a v ponuke aj semiakivny podvozok a podobne sú na tom aj s hmotnosťou. Tu rozhodne hlavne to, či je ti bližší dvojvalec alebo štvorvalec.
Koncepciou motora podobné sú Triumph Tiger Sport 1050 2015 a Kawasaki Versys 1000 2015. Oboch BMW valcuje výkonom aj krútiakom. Tiež voliteľná výbava v prípade nového BMW je niekde inde. Tam je ale aj jeho cena, čo bude v tomto prípade asi najväčšie mínus.
V poslednom rade možno XR postaviť aj proti vlajkovým cestovným endurám ako napríklad Honda Crosstourer 2015, KTM 1190 Adventure 2015 alebo aj Triumph Tiger 1200 Explorer 2015 aj keď tieto majú skôr konkurenciu v GS. Honda má V4 motor a voliteľný automat, KTM zas športový V dvojvalec a takmer rovnaký výkon ako XR. Triumph má zas prejavom silný točivý radový motor.
S1000XR je superbike prezlečený za turistu. Každý jazdec, ktorý má rád športovú jazdu, ho hneď prekukne. Aj keď je naladený tak, že zvláda aj kochačku, to pravé čo ten motor v sebe má, treba hľadať v hornom spektre otáčok. Tam je schovaný celý športový potenciál tohto stroja. Voliteľná výbava je široká a tak sa dá vyskladať od základného funbiku s ABS až po plne naložený touring stroj. Výber je na vás.
návykový točivý športový motor, super zvuk z výfuku, bohatá (voliteľná) elektro výbava, top semiaktívny podvozok, brzdy, perfektný Gear Shift Assist Pro (radenie bez spojky hore aj dole) | mierne vibrácie motora, rúrkový nosič kufrov |
Servisný interval | 10 000km |
Spotreba | 5,9 l/100km |
Objem nádrže | 20 l |
Dojazd (po kontrolku rezervy) | cca 254 km |
Cena motorky | 15.200,- EUR |
Cena testovanej motorky | 17.575,- EUR |
Touring paket obsahuje: Dynamic ESA, príprava pre navigáciu, vyhrievané rukoväte, hlavný stojan, držiaky na batožinu (zadný + bočné) | 1276 EUR |
Dynamic paket obsahuje: dynamická kontrola trakcie (DTC), asistent radenia rýchl. prevodov Pro, jazdný mód Pro, tempomat, biele smerovky LED, ABS PRO, | 1018 EUR |
Chrániče rúk | 81 EUR |
LED denné svietenie | 297 EUR |
Príplatok ABS | v sérii |
Motocykel na test poskytla spoločnosť BMW Motorrad SK. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení KLIM a prilbách Touratech Aventuro Carbon.
Foto: | ||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Všeobecné informácie: | ||||||
Výrobca: | BMW | Ducati | Triumph | Kawasaki | Honda | KTM |
Model: | S1000XR | Multistrada 1200 | Tiger Sport 1050 | Versys 1000 | Crosstourer | 1190 Adventure |
Rok: | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 |
Novinka: | NOVINKA 2015 | NOVINKA 2015 | NOVINKA 2015 | |||
Kategória: | Športovo cestovná | Cestovné enduro | Cestovné enduro | Cestovné enduro | Cestovné enduro | Cestovné enduro |
Motor: | ||||||
Typ motora: | radový štvorvalec (4T) | L-kový dvojvalec DVT (4T) | radový trojvalec (4T) | radový štvorvalec (4T) | V4 76° (4T) | vidlicový dvojvalec (4T) |
Objem: | 999 ccm | 1198.4 ccm | 1050 ccm | 1043 ccm | 1237 ccm | 1195 ccm |
Max. výkon: | 160.5 k (118.0 kW) / 11000 ot. | 160.1 k (117.7 kW) / 9500 ot. | 125.1 k (92.0 kW) / 9400 ot. | 120.0 k (88.2 kW) / 9000 ot. | 129.2 k (95.0 kW) / 7750 ot. | 149.6 k (110.0 kW) / 9500 ot. |
Max. krútiaci moment: | 112 Nm / 9250 ot. | 136 Nm / 7500 ot. | 104 Nm / 4300 ot. | 102 Nm / 7500 ot. | 126 Nm / 6000 ot. | 125 Nm / ot. |
Kompresný pomer: | 12.0:1 | 12,5 : 1 | 11.7:1 | 10.3 :1 | 12:1 | |
Vŕtanie x Zdvih: | 80 x 49.7 mm | 106 x 67.9mm | 79 x 71.4mm | 77 x 56 mm | 81 x 60mm | 105 x 69 mm |
Palivový system: | vstrekovanie | vstrekovanie | vstrekovanie | vstrekovanie, hrdlo 38 mm | vstrekovanie | vstrekovanie |
Rozvod: | DOHC (4V) | Desmodromický rozvod (4V) | DOHC (4V) | DOHC (4V) | Unicam (4V) | DOHC (4V) |
Chladenie: | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | ||||||
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová (voliteľné DCT) | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz | reťaz | reťaz | reťaz | kardan | reťaz |
Zdvih vpredu: | 150 mm | 170 mm | 140 mm | 150 mm | 190 mm | |
Zdvih vzadu: | 140 mm | 170 mm | 150 mm | 150 mm | 190 mm | |
Brzdy vpredu: | dvojkotúčová | dvoj kotúčová, 4 piestik | dvoj kotúčová radiálne strmene, 4 piestik | dvoj kotúčová, 4 piestik | dvojkotúčová | dvojkotúčová |
Priemer bŕzd vpredu: | 320 mm | 320 mm | 320 mm | 310 mm | 310 mm | 320 mm |
Pneu vpredu: | 120/70 ZR 17 | 120/70-ZR17 | 120/70 ZR 17 | 120/70ZR17M/C | 110/80-R19 | 120/70-19 |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová | jednokotúčová, 2 piestik | jednokotúčová, 2 piestik | jednokotúčová | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 265 mm | 265 mm | 255 mm | 250 mm | 276 mm | 268 mm |
Pneu vzadu: | 190/55 ZR 17 | 190/55 ZR17 | 180/55 ZR 17 | 180/55ZR17M/C | 150/70-R17 | 170/60-17 |
Hmotnosť / Rozmery: | ||||||
Suchá hmotnosť: | 209 kg | |||||
Hmotnosť s náplňami: | 228 kg | 232 kg | 235 kg | 250 kg | 275 kg | 230 kg |
Výška sedla: | 840 mm | 825 mm | 830 mm | 845 mm | 850 mm | 860 mm |
Rázvor: | 1548 mm | 1530 mm | 1540 mm | 1520 mm | 1595 mm | 1560 mm |
Dĺžka: | 2183 mm | 2190 mm | 2150 mm | 2240 mm | 2285 mm | |
Šírka: | 940 mm | 1000 mm | 835 mm | 895 mm | 915 mm | |
Výška: | 1495 mm | 1310 mm | 1400 mm | 1335 mm | ||
Svetlá výška: | 150 mm | 180 mm | 220 mm | |||
Objem nádrže: | 20 l | 20 l | 20 l | 21 l | 21.5 l | 23 l |
Dynamické Parametre / Spotreba: | ||||||
Spotreba paliva: | 5.9 l/100km | 5.3 l/100km | 5.5 l/100km | 6.13 l/100km | 5.6 l/100km | |
Dojazd po rezervu: | cca 254 km | cca 283 km | cca 286 km | cca 263 km | cca 308 km | |
Servisný interval: | 10 000km | 12000 km | 15 000km | |||
Doplnková výbava: | ||||||
ABS: | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii |
Vypínateľné ABS: | nie | áno, v sérii | ||||
Trakčná kontrola: | za príplatok | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | |
Palivové mapy: | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | ||
Palubný počítač: | áno, v sérii | áno, v sérii | áno, v sérii | |||
Tempomat: | áno, v sérii | nie | ||||
LED denné svetlá: | áno, v sérii | áno, v sérii | ||||
El. Podvozok: | za príplatok | nie | áno, v sérii | |||
Iná výbava: | V sérii Anti-hop spojka, Voliteľná dvojspojková automatická prevodovka DCT | v sérii LED smerovky, vypletané kolesá, nosiče kufrov, kryty rukovätí. | ||||
Poznámka: | ||||||
Poznámka: | Cena 08/2015 15 200,00 € | Cena 05/2015 16 490,00 € | Cena: 02/2013 11 440 EUR | Cena 05/2015 11 495,00 € | Udávaná spotreba 6,13 km/l (v D-móde automatickej prevodovky WMTC test) Cena 05/2013: 13 390,- EUR | Cena 06/2015 15 350,-EUR |
Pridané dňa: 23.09.2015 Autor: Awia