Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Na letisku v Žiline sa konali medzinárodné motocyklové preteky

Pridané: 04.07.2023 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2878 [Šport - Cestné Motocykle]

Na letisku v Dolnom Hričove sa cez víkend uskutočnili medzinárodné motocyklové preteky, ktorých súčasťou boli majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky na prírodných okruhoch, medzinárodný šampionát Alpe Adria veteránov a na trati nechýbali ani atraktívne preteky sajdkár.

Šlo už o tretie takéto podujatie na hričovskom letisku v novodobej histórii. V minulosti sa tu preteky konali od roku 1979 s prestávkami až do roku 2000. V 90. rokoch bol organizátorom podujatí bývalý legendárny jazdec Peter Baláž, v roku 2021 sem preteky po dlhých 21 rokoch vrátil jeho syn a v minulosti úspešný jazdec na tomto letisku, Miloš Baláž.

Dolný Hričov 2023 Foto Pavel Salaba

Na takmer dve stovky pretekárov zo siedmich európskych krajín čakali tri dni plné jazdenia. V piatok sa trénovalo, v sobotu a nedeľu pretekalo. Organizátorom prialo počasie, ktoré bolo v piatok doslova tropické, a hoci v sobotu prítomných prekvapil chlad, tak najdôležitejšie bolo, že nepršalo a pretekári si tak mohli dosýta užiť jazdenie na letisku.

Preteky boli vypísané vo všetkých triedach, teda od 125 kubických centimetrov, až po najsilnejšie superbiky. Najúspešnejším pretekárom sa stal, rovnako ako vlani, český pretekár Marek Červený, ktorý štartoval hneď v dvoch triedach, Supersport a Supertwin, a keďže dominoval v sobotu aj nedeľu, z Dolného Hričova si tak odniesol štyri víťazné poháre, plus ďalšie dva do hodnotenia českého šampionátu. Okrem toho zajazdil aj absolútne najrýchlejší čas na kolo počas celého víkendu.

Domácich fanúšikov potešil Slovák Marcel Hruboš, ktorý zvíťazil v oboch pretekoch triedy 125 Sport Production, rovnako sa darilo aj Milanovi Hanzalíkovi v triede 400 Supersport. V sobotu zvíťazil v dramatických pretekoch triedy superbike Slovák David Hanzalík, keď v závere výborným finišom zdolal českého pretekára Jiřího Petrlu. V nedeľu v tejto triede dominoval Čech Karel Pešek.

Veľmi dobre sa darí aj Slovákovi Ľudovítovi Krušinovi v triede Supertwin, do ktorej prestúpil po dvoch celkových prvenstvách v triede 400 supersport. Nedávno vyhral v Kopčanoch a s podobnými ambíciami prichádzal aj do Hričova. V sobotu sa mu darilo, skončil druhý za Marekom Červeným, v nedeľu však spadol z vedúceho miesta.

Organizátori z Motoklubu Baláž sa už dnes tešia na ďalšie preteky na letisku v Dolnom Hričove, ktoré plánujú aj vďaka dobrým ohlasom pretekárov a divákov zorganizovať aj v roku 2024. Ešte predtým však pozývajú na ďalšie letiskové preteky, ktoré sa uskutočnia na konci letných prázdnin, v dňoch 26. a 27. augusta na letisku v Trenčíne.

Kompletné výsledky z Dolného Hričova zobrazíte kliknutím sem.