Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Gelnica úspešne zvládla majstrovstvá sveta enduro GP 2022 a MM SR enduro

Pridané: 03.08.2022 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3496 [Šport - Enduro]

Gelnica je dobre známa lokalita pre disciplínu enduro. Na tunajších podujatiach si vždy prišli na svoje jazdci ale aj diváci. Trať v okolí Gelnice patrí medzi tie náročnejšie čo utvrdilo i odhodlanie miestneho GLmoto teamu zorganizovať podujatie na tej najvyššej úrovni a to majstrovstvá sveta. Po dohode s promotérom sa do programu zaradilo i podujatie MM SR a Slovenského pohára a tak sa počas víkendu 30.-31.7.2022 stalo východoslovenské mesto Gelnica centrom svetového i slovenského endura.

Samotné preteky začali už v piatok na večer, kedy 122 štartujúcich v MS a Svetovom pohári odštartovalo Akrapovič super-testom formou “Side by Side”. Jazdci MM SR a Slov.pohára, kde sa predstavilo 62 jazdcov, tento piatkový test neabsovovalo.

Piatkový extrém bol situovaný na futbalovom štadióne a bol divácky veľmi atraktívny. Na štart sa postupne stavali dvojice jazdcov, ktorým išlo o čo najlepší čas. Tento čas sa rátal ako prvý test do sobotného súťažného dňa a tak najrýchlejším priniesol malú výhodu. Najlepšie si s nástrahami štadiónoveho extrém testu poradil Brad Freeman (GRB) na dvojtaktnom motocykli Beta, ktorý zvíťazil s niečo približne 2 sekundovým náskokom. Po teste pokračoval program na štadióne konal koncert hudobnej skupiny Helenine oči, čo dalo šmrnc celej akcii, avšak následný dážď celý piatkový program predčasne ukončil.

Kevin Cristino - Gelnica úspešne zvládla majstrovstvá sveta enduro GP 2022 a MM SR enduro

Trať počas víkendu bola veľmi náročná. To potvrdili aj samotní svetoví, ale aj domáci pretekári, keď si mnohí z nich siahli až na dno síl. Celý víkend, s malými prestávkami, pršalo a už z veľmi náročného terénu sa stával ešte náročnejší. Okruh meral približne 70 km a na súťažiacich čakalo množstvo výjazdov, potokov, kamenistých úsekov, šikmín a iných prekážok, čo patrí k ozajstnému enduru.

Počas soboty a nedele čakali na súťažiacich 3 merané testy. Enduro test v lese, technicky náročný a dlhší na čas. Motocrossový test bol situovaný na tunajšej cross trati, rýchly, niekoľko skokov, a časť v úzkom lese medzi stromami. Tretí test sa jazdil extrém, tu boli umelé prekážky, polená, kamene, pneumatiky. Pretekári práve na tomto teste museli ukázať nie len rýchlosť ale aj technické zručnosti.

Thomas Oldrati - Gelnica úspešne zvládla majstrovstvá sveta enduro GP 2022 a MM SR enduro

Náročnosť trate v Gelnici a hlavne vynikajúcu prácu organizátora GLmoto team Gelnica zhodnotil aj bývalý úspešný britský jazdec, päť násobný majster sveta enduro Paul Edmondson, ktorý na soc.sieti napísal: “Cez víkend to bolo skutočné enduro. Gratulujem všetkých, ktorí sa zúčastnili tohto mega podujatia.”

Najrýchlejším pretekárom v Gelnici sa počas oboch dní stal Wil Ruprecht (AUS), ktorý na svojom štvortaktnom motocykli TM 300, predvádzal neskutočnú rýchlosť na tak náročnej trati. Wil zvíťazil absolútne v kategórií EnduroGP a v kategórií Enduro2. V sobotu trojicu najlepších doplnili druhým miestom Andrea Verona (ITA) na motocykli GasGas a tretím miestom Steve Holcombe (GRB) na motocykli Beta. V nedeľu druhé miesto obsadil Steve Holcombe (GBR) a tretiu priečku doplnil Jose Garcia (ESP) na motocykli značky KTM.

V Junioroch si najlepšie v sobotu počínal Max Ahlin (SWE) na Bete a v nedeľu ho vymenil Roni Kytonen (FIN) na motocykli Honda.

Vo svetovom pohári malo v Gelnici zastúpenie i Slovensko. V triede OPEN 2s štartoval Jaroslav Dubóczi a obsadil v sobotu 7. a v nedeľu 6.miesto. V triede Open 4S Tomáš Vanovčan bol v sobotu na krásnom druhom mieste a v nedeľu skončil tretí. Ondrej Štofka nedojazdil. V triede Open Senior si sobotu 2. miesto vybojoval Martin Gottvald (CZE, lic. SMF), ktorý v nedeľu svoj výkon ešte vylepšil a získal 1. miesto v tejto kategórii svetového pohára. Milan Sagan doplnil v nedeľu stupeň víťazov tretím miestom, v sobotu obsadil 4.miesto. Náročnosť trate dokladuje i táto seniorská trieda svetového pohára, kde štartovalo 20 jazdcov z ktorých došlo do cieľa v sobotu 6 a v nedeľu len traja.

Pridané: 03.08.2022 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať