Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (35)  [Verzia pre tlač] Tlač

Výber motocyklových pneumatík – na čo by ste nemali zabudnúť

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 13.10.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2456 [Bleskovky - PR bleskovka]

Výber motocyklových pneumatík je ovplyvnený rôznymi aspektmi. Majitelia motoriek najčastejšie zohľadňujú typ svojej motorky (napríklad klasická, závodná, chopper, skúter atď.), ale aj index rýchlosti alebo nosnosti. Zvyčajne sa pozerajú (teda mali by) aj na šírku a výšku profilu alebo priemer ráfika. Potom známy je aj tzv. DOT, čiže dátum výroby pneumatiky...

Ide o štvormiestne číslo, v ktorom prvé dve označujú týždeň a posledné dve rok výroby. Napríklad, ak vami vybratá pneumatika je označená DOT kódom 1618, tak viete, že vyhotovená bola v 16. týždni v roku 2018. Samozrejme, pneumatiky je možné vyberať aj na základe cenovej dostupnosti, ale tento aspekt by nemal byť tým kľúčovým.

Výber motocyklových pneumatík – na čo by ste nemali zabudnúť
Výber motocyklových pneumatík – na čo by ste nemali zabudnúť

Na čo myslieť pred samotnou kúpou motocyklových pneumatík

1. Premyslite si, ako často jazdievate a aké vzdialenosti zdolávate. Vyrátajte približný priemer najazdených kilometrov za rok. Myslite aj na jazdný štýl. Milujete rýchlosť alebo skôr ste pohodlný motorkár, ktorý preferuje rovné trasy, bez ostrých zákrut?

2. Premyslite si, aký máte rozpočet. Novšie pneumatiky stoja viac, a to nie náhodou. Ponúkajú vyššiu kvalitu, aj keď na prvý pohľad vyzerajú úplne rovnako.

3. Venujte výberu pneumatík čas. Prečítajte si niekoľko odborných článkov, navštívte motorkárske fóra, a nebojte sa pýtať. Vždy sa ale uistite, či informácie dostávate z overených zdrojov. Spoločnosť vyrábajúca pneumatiky alebo predávajúca motocykle vie o tejto záležitosti pravdepodobne oveľa viac ako mladý jazdec, ktorý svoj prvý stroj vlastní iba pár mesiacov. Na internete nájdete aj rôzne testy, ktoré sú zamerané najmä na kilometrový priebeh, priľnavosť alebo stabilitu v zákrutách

4. Nechcite pneumatiku, ktorá je „dobrá na všetko“ a vyhovie každej vašej podmienke. Takú nenájdete. Vzťah s vašou motorkou musí byť tiež plný kompromisov.

Výber motocyklových pneumatík – na čo by ste nemali zabudnúť
Výber motocyklových pneumatík – na čo by ste nemali zabudnúť

Niekoľko užitočných bodov

Radi by sme tentokrát uviedli niekoľko bodov, ktoré vám pri výbere môžu pomôcť. Takisto ako motocykel, aj motocyklové pneumatiky by sa mali kupovať podľa toho, v akom teréne, teda po akom povrchu sa budú najčastejšie využívať. Veď nie náhodou existuje toľko typov. Existujú však určité aspekty, ktoré by ste okrem uvedeného ešte mali vedieť.

1. Turistická pneumatika sa nikdy nezohreje tak rýchlo ako športová. Je to tak kvôli rozdielnej zmesi pneumatiky.

2. Vnútorná konštrukcia turistickej pneumatiky je navrhnutá pre iné zaťaženie ako športová, ktorá by mala byť vhodná aj na závodné využitie.

3. Motocyklové pneumatiky, ktoré k vozovke lepšie priľnú, sa aj rýchlejšie opotrebúvajú. (Moderné pneumatiky pozostávajú z viacerých zložiek. „Turistickejšie“ z dvoch, „závodnejšie“ zvyčajne z troch. Tie tvrdšie sú síce lepšie z aspektu kilometrového priebehu, ale v priľnavosti im už nemôžete až tak dôverovať.)

4. Obe pneumatiky by mali mať rovnaký vzor. Nezabudnite ani na vhodné veľkosti. Tá predná je väčšinou tá užšia, aby ste s vaším štvorkolesovým tátošom mohli ľahšie manévrovať. Nemali by sa líšiť ani v typoch. Pneumatiky sú inak označené písmenami F (predná/front) a R (zadná/rear).

Zdroj fotiek: freepik.com, librestock.com

Pridané: 13.10.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (35)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 236313 | Včera: 214739