Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Triumph

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Valentino Rossi zaujímavé fakty - o jeho prezývkach, nápisoch a kurčati Osvaldo

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 06.03.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4426 [Šport - MotoGP]

46 € na poistku kyvačky, Doktorko, kurča Osvaldo a " Viva La Figa" :) Na dlhé upršané večery ...

Text: Sta Marec

Valentino Rossi
Valentino Rossi

Valentino Rossi mal počas svojej pretekárskej kariéry niekoľko prezývok. Jeho prvá prezývka bola "Rossifumi." Rossi vysvetlil pôvod tejto prezývky ako vzdanie holdu jazdcovi a priateľovi Norifumi Abemu, ktorý tragicky zahynul pri dopravnej nehode.
Jeho ďalšie prezývka sa objavila v priebehu jeho pôsobenia v kategórii do 250 ccm. Prezývka "Valentinik" bol odkaz na hrdinu taliansku verziu seriálu o Káčerovi Donaldovi, ktorý bol prezývaný dajak podobne

Od začiatku Rossiho dominancie v kubatúre do 500 ccm a MotoGP, používal prezývku "The doctor" Vznik tejto prezývky bol pripočítaný k jeho "chladnej a klinickej demontáži jeho oponentov", rovnako ako jeho chladnému a pokojnému spôsobu pretekania, ktoré sa toľko líšili v porovnaní s jeho búrlivými dňami v kubatúrach do 125 ccm a 250 ccm, kde boli jeho výkony nevyrovnané a mnohokrát nebezpečné, čo viedlo k mnohým pádom.

MotoGP 2017 - VC Austrálie - Marquez vyhráva a uteká Doviziosovi, Rossi druhý
MotoGP 2017 - VC Austrálie - Marquez vyhráva a uteká Doviziosovi, Rossi druhý

Existujú dve teórie, prečo Rossi je nazývaný "doktorom", jeden je Rossi začal túto prezývku používať pretože dosiahol úroveň či postavenie, ktoré v Taliansku na užívanie titulu "doktor" oprávňuje. Ako povedal jeho otec Graziano ,: "Prečo Doktor? No ja si nemyslím, že je k tomu nejaký zvláštny dôvod, ale je to krásna prezývka. V Taliansku je doktor niekto, kto je dôležitý, takže skôr niečo v tom zmysle doktor - dôležitý. "Hoci Valentino na tému, ako k tejto prezývke prišiel často žartuje, vyhlásil v jednom rozhovore, že v Taliansku je veľa doktorov s priezviskom Rossi a takže v duchu žartovanie na akúkoľvek tému prišiel nápad na túto prezývku - "doktor Rossi".

Rossi vždy pretekal s číslom # 46 na jeho moťorke

Pôvodnou inšpiráciou pre túto voľbu čísla bol japonský jazdec na "divokú kartu", ktorého v mladosti videl v televízii ako v mokrom preteku veľkou rýchlosťou predbieha oveľa skúsenejších jazdcov. Neskôr však tiež zistil, že s týmto číslom pretekal aj jeho otec pri jeho prvom víťazstve v grand prix v kariére a to v roku 1979 v Juhoslávii, na motocykli Morbidelli 250ccm. Je zvykom, že víťaz šampionátu pre nasledujúcu sezónu používa číslo 1, ale Rossi ho nikdy po svojich deviatich vyhratých šampionátoch nepoužil, čo je čiastočne pripisované ako všeobecne známe Rossiho poverčivosti, tak tiež k pocte jedcovi Barry Sheenovi, ktorý ako prvý jazdec modernej éry odmietol číslo 1 po vyhratom šampionáte používať. Do sezóny 2007 však po zisku titulu nosil číslo 1 na pravom ramene kombinézy. Nadalej tak používa aj dodnes slávne číslo 46 .

MotoGP 2017 - VC Austrálie - Marquez vyhráva a uteká Doviziosovi, Rossi druhý
MotoGP 2017 - VC Veľkej Británie - Rossi išiel neuveriteľne, vyhral však opäť Dovizioso
MotoGP 2017 - TT Assen (Holandsko) - v premenlivom počasí vyhráva Rossi, Viñales stráca priebežné vedenie
Valentino Rossi, Movistar Yamaha MotoGP, Red Bull Grand Prix of The Americas 2017

Ďalším zaujímavým prvkom je nápis na jeho helme "The Tribe of the Chihuahua" čo je meno skupiny jeho priateľov, ktoré tento názov prevzali po povestnom gangu severoamerických indiánov.

Svojho času pútal veľa pozornosti nápis na kryte zipsu jeho kombinézy, kde sú tri písmená WLF, ktoré vyjadrujú taliansky obľúbený slogan "Viva La Figa", ktorý možno voľne preložiť ako "Sláva kunde". Tento nápis sa rýchlo stal tŕňom v oku pre organizácie FIM a Dorna, od ktorých Rossi dostal niekoľko ultimátnych výziev na odstránenie tohto nápisu, v ktorých sa vyhrážali sankciami. Tým sa mu ale vždy podarilo vyhnúť z dôvodu nahradenia prvého písmena dvojitým W namiesto V. Ďalšie tradíciou je používanie signálne žltej farby pre prvky na kombinéze alebo dizajnu motocykla.

Valentino Rossi, Red Bull Grand Prix of The Americas 2017
Valentino Rossi, Red Bull Grand Prix of The Americas 2017

Kurča Osvaldo vzniklo pri futbale. V Tavullia sa každý rok organizuje zápas "starých mládencov proti ženáčom", ktorého sa Valentino s priateľmi zúčastňuje. Raz sa podarilo získať sponzora, ktorý mal jednu podmienku, a to vybrať ich dresy. Bola to tričká s nápisom "Polleria Osvaldo", čo znamená "Osvaldův obchod s kurencami". Väčšina hráčov v nich odmietla hrať. V roku 1998 v Imole Valentino vyhral a Flavio mu tričko z futbalu hodil. Valentino sprvu nevedel, čo urobí, ale potom dostal nápad. Keď prišiel k novinárom, povedal im, že chce poďakovať svojmu sponzorovi, pánovi Osvaldovi za to, že sledoval jeho kariéru už od začiatku a vždy ho podporoval. Domnieval sa, že tým tento gag skončil, ale niektorí novinári v existenciu tajomného sponzora uverili a chceli o ňom natočiť reportáž. Valentino sa snažil novinárov odradiť, ale nepodarilo sa to, takže nakoniec museli s kamarátmi zohrať divadlo. Jeden z nich Osvalda pre novinárov zahral.

Zdroj: www.rossi-yamaha.cz

Pridané: 06.03.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Zontes motorcycles

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 51839 | Včera: 228446