Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pionier cross Slovensko- záverečné podujatie 2019 v Šenkviciach

Pridané: 17.10.2019 Autor: Michal Poliak
Čitatelia: 3473 [Šport - Motocross]

Motokrosová dráha v Šenkviciach hostila druhú októbrovú sobotu záverečné podujatie Pionier crossu Slovensko. V troch kategóriách štartovalo 29 pretekárov vo všetkých vekových rozpätiach. Štartové pole dopĺňalo 6 detí v kategórií deti, ktorá je určená aj pre začiatočníkov.

Podujatie sa započítavalo do celoslovenského hodnotenia Pionier crossu za rok 2019. V tohtoročnom kalendári bolo 6 podujatí, z toho 4 na západnom Slovensku a 2 podujatia Pionier crossu východ. Pôvodne plánované podujatie v Čalovci muselo byť zrušené z technických dôvodov. Problémy sa nevyhli ani iným podujatiam, ale tie boli vyriešené presunom na iný termín, prípadne na inú trať. V roku 2019 v kategórií klasik štartovalo 19 pretekárov, ktorý získali body do hodnotenia. V kategórií tuning to bolo 19 a v špeciáloch 16 jazdcov.

Pionier cross Slovensko 2019 kategória tuning - záverečné podujatie v Šenkviciach.

Najmladšiemu jazdcovi na pionieri bolo 13 rokov a najstaršiemu 76 rokov. Okrem kategórie deti bola vypísaná aj voľná kategória pitbike bez rozdielu triedy a veku. Podujatia na ktorých štartovali pitbike boli celkom slušne obsadené, čoho zárukou boli výborné súboje. Do budúcnosti sa určite počíta so zaradením tejto kategórie ako doplnkový voľný pretek.

Celkový víťaz  Pionier cross Slovensko 2019 kategórie klasik Marek Gyurica.
Celkový víťaz Pionier cross Slovensko 2019 kategórie klasik Marek Gyurica.

V kategórií klasik pred záverečným podujatím bol vyrovnaný bodový podiel medzi Erikom Imre a Marekom Gyuricom. Zhodne mali po 132 bodov. Ani na ďalších miestach v hodnotení nebol rozdiel markantný. Potvrdila to hneď prvá rozjazda, ale už v treťom kole mal pád Erik Imre.

Erik Imre
Erik Imre

Marekovi ubudol najväčší súper, ktorý dokončil rozjazdy len s veľkým sebazaprením. Vynikajúce výkony podávajú Michal Vereš a Rudo Tisovský, ale v lepšom hodnotení v tabuľke im bráni málo štartov. Tento rok sa objavili aj nový jazdci z dobrými výkonmi, ktorí sú prísľubom kvality do budúcnosti. O poradí pretekárov na ďalších miestach v celoslovenskom pohári rozhodol lepší počet umiestnení v podujatiach. Aj toto svedčí o vyrovnanosti štartového poľa a o lepšom umiestnení rozhodujú chyby počas súťaže.

Celkový víťaz Pionier cross Slovensko 2019 kategórie tuning Štefan Ujhelyi

Štefan Ujhelyi v kategórii tuning bol jasným favoritom na túto sezónu. Už na zimné preteky predstavil novú motorku, ktorá nemá konkurenciu v štartovom poli.
Celkové víťazstvo ale nebolo len tak zadarmo. Bratia Rasťo a Pavol Opálkovci mu boli neustále v pätách čo ich v celkovom hodnotení dostalo na 2 a 3 miesto.

Iveta Opálková

Veľkú pozornosť si zaslúžia aj dve ženy Iveta Opálková a Adriana Poliaková, ktoré štartujú v kategórii tuning a nezľakli sa tvrdých súbojov. Aj v kategórií tuning sú jazdci s vynikajúcimi výkonmi, ale s málo štartami. Peter Plachý, Miro Košúth a iný, ktorí by určite zamiešali s celkovým hodnotením.

Kategória špeciál je akousi kráľovnou medzi pioniermi. Výkony nad 10Kw umožňujú plnohodnotné výkony a je radosť pozerať na takéto súboje. Skákať lavice nie je žiadny problém. Neotrasiteľným favoritom je Maroš Solnica.

Marián Solnica

Keď štartuje prvenstvo mu určite neunikne. Veľkými prenasledovateľmi sú Ján Valyik, Rasťo Opálka, Juraj Orság, Rastislav Ivánek a iný. Trať v Šenkviciach preverila každého pretekára. Celkové prvenstvo za rok 2019 si odnáša Ján Valyik.

Celkový víťaz Pionier cross Slovensko 2019 kategórie špeciál Ján Valyik

Aj napriek niekoľkým problémom prebehla sezóna 2019 veľmi úspešne. Veľmi by pomohla možnosť zorganizovať preteky aj na iných tratiach a tým spropagovať takéto malé podujatie medzi širšou verejnosťou. Veľká vďaka patrí sponzorom, že boli ochotní podporiť Pionier cross Slovensko. Najväčšia pochvala patrí organizátorom jednotlivých pretekov. Bez ich úsilia a času by nebol celoslovenský pohár Pionier cross Slovensko.

Víťazi záverečného podujatia v Šenkviciach:

klasik šenkvice

Kategória klasik: 1. Marek Gyurica 2. Michal Vereš 3. Peter Poliak 4. Erik Imre 5. Rudolf Tisovský

tuning Šenkvice

Kategória tuning: 1. Peter Plachý 2. Miroslav Košút 3. Rasťo Opalka 4. Martin Michalko 5. Palko Opalka

špeciál Šenkvice

Kategória špeciál: 1. Maroš Solnica 2. Rastislav Ivánek 3. Michal Mravec 4. Marek Nadaský 5. Ján Valyik