Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motoshop Žubor požičovňa

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (42)  [Verzia pre tlač] Tlač

Predaje nových motoriek na Slovensku 2017 - prepad takmer o desatinu

 Zdieľať

Pridané: 18.04.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 9717 [Novinky - Oznam]

Po celých štyroch rokoch slušného rastu prišiel prvý pokles. Našťastie nie výrazný a nepochopiteľný, veď minulý rok nás dosť vytrápilo počasie. Za celý rok 2017 sa u nás predlo máličko nad 4 500 nových motoriek.

Seriál článkov - Štatistiky predaja motocyklov:

Tak ako vo všetkých predchádzajúcich článkoch, aj teraz budeme hovoriť iba o kategórii L3, teda o motorkách a skútroch nad 50 cm3, ktoré boli predané a zaregistrované ako nové na Slovensku. V prehľade teda nie sú zahrnuté žiadne päťdesiatky, žiadne štvorkolky, ani trojkolky, motokrosy, elektrické motorky, ani individuálne dovezené kusy.

Krásnych jedenásť stĺpcov už má náš graf s predajmi za ostatné roky. Kým v predošlých článkoch sme hovorili najmä o raste, teraz musíme opísať pokles, a to máličko cez 9 %. Názory prečo tento pokles nastal sa rozchádzajú, podľa nás to bola kombinácia dlhých jarných dažďov a umelých prihlasovaní motoriek, ktoré nespĺňali Euro4 (tie bolo potrebné prihlásiť do evidencie do konca roka 2016, preto v 2017 chýbali).

Štatistika predajnosti motocyklov 2017 - roky
Vývoj slovenského motocyklového trhu po rokoch

Poklesla aj obľúbenosť skútrov, ich podiel na celkovom trhu išiel dole zo 48 % na 42. Najvýraznejšie narástli endurá, o viac ako štyri percentuálne body, kým mierne poklesli naháče aj choppre.

Štatistika predajnosti motocyklov 2017 - kategórie
Trh 2017 podľa tried

Keď sa pozrieme na výkonnosť najpredávanejších značiek, teda ich trhové podiely, môžeme si všimnúť, že medziročne narástli takmer všetci okrem Yamahy a čínskeho Maxonu. Najviac sa darilo Honde, ktorá podrástla o dva percentuálne body. Suzuki dokázala predbehnúť Kawasaki a vrátila sa tak po dlhých rokoch naspäť do prvej trojky. Mimochodom, všimnite si, že prvé štyri najobľúbenejšie značky sú japonské, ale BMW im už slušne dýcha na krk.

Štatistika predajnosti motocyklov 2017 - značky
Trhové podiely značiek, porovnanie s rokom 2016

V prehľade najúspešnejších modelov sa toho veľa nezmenilo, v prvých päťkách sa iba upravilo poradie. S viditeľným náskokom vedie BMW R 1200 GS, ktoré si u nás našlo až takmer 140 nových majiteľov. Druhé a tretie miesto so 116 kusmi si delia dve Hondy, a to NC750X a CRF1000L Africa Twin. Africa zaznamenala viac ako 100-% medziročný nárast. Stálicami sú aj Yamaha MT-07 a Suzuki DL650 V-Strom.

Najobľúbenejším skútrom neohrozene zostáva Honda PCX125, nasledovaný Yamahou Nmax a Hondou Forza 125. Ako sme spomínali vyššie, kategória skútrov poklesla, a tak v tejto tabuľke operujeme s nižšími číslami než v ostatných rokoch.

Štatistika predajnosti motocyklov 2017 - modely
Najobľúbenejšie motocykle a skútre za rok 2017

Údaje sú spracované z podkladov Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky a zdrojov redakcie motoride.sk. Zo všetkých uvedených dát sú vyňaté päťdesiatky, štvorkolky, trojkolky, motokrosy, elektrické motorky, aj individuálne dovezené kusy, týkajú sa iba nových motocyklov predaných prostredníctvom oficiálnej distribučnej siete a registrovaných na polícii na Slovensku v období od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2017.

Pridané: 18.04.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Seriál článkov - Štatistiky predaja motocyklov:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (42)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 22104 | Včera: 179391