Na Slovakia Ringu odštartoval motocyklový šampionát MOTOCh

Pridané: 02.05.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2734 [Šport - Cestné Motocykle]

Posledný aprílový víkend sa na Slovakia Ringu niesol v znamení prvého podujatia nového motocyklového šampionátu MOTOCh a IMRC Cupu. Okrem medzinárodného hodnotenia sa na mieste bojovalo aj o body do národných šampionátov Českej republiky a Slovenska.

Množstvo napínavých súbojov, vydarené počasie a podľa slov samotných pretekárov aj výborná organizácia, to všetko sprevádzalo podujatie, ktoré si prítomní diváci užili aj vďaka tomu, že sa darilo domácim pretekárom. Na podujatí šlo o poriadny bodový prídel do hodnotenia seriálu, keďže na jazdcov čakali dvoje pretekov.

Diváci mali jedinečnú príležitosť vidieť na vlastné oči veľkú slovenskú nádej, 11-ročného Michala Búlika, ktorý inak úspešne štartuje v španielskom šampionáte. Mladý pretekár na Slovakia Ringu v sobotu aj nedeľu celkom ovládol preteky triedy Moto3/125GP, no za ním sa po oba dni odohrávali krásne súboje českých pretekárov, Oldřicha Podlipného, Michala Savinkova a Jana Novotného, ktorí si počas víkendu aj podelili zostávajúce miesta na stupňoch víťazov.

Český jazdec Radek Lamich pre zmenu dominoval v oboch pretekoch triedy 125 Sport Production. V sobotu druhý, domáci jazdec, Peter Rauch, nedeľné preteky pre pád nedokončil a z druhého miesta sa tak radoval rovnako domáci Michal Puškár sr., ktorý bol v sobotu tretí. V nedeľu vedúcu dvojicu na pódiu doplnil Čech Petr Endršt.

Silné zážitky priniesli divákom preteky novej triedy Stocksport 300, v ktorých videli vyrovnané súboje v rámci celého štartového poľa a v sobotu aj strhujúci boj o víťazstvo medzi Slovákom Petrom Kačabom a českým jazdcom Jiřím Nespěšným, ktorý doslova v posledných centimetroch pretekov vyznel v prospech Nespěšného. V nedeľu sa Kačabovi podarila odplata a tentoraz zaslúžene zvíťazil práve on. Tretie miesto po oba dni získal český pretekár Vojtěch Schwarz, ale mal sa čo oháňať. V oboch prípadoch totiž musel o výsledok tuho bojovať so svojimi krajanmi, keď v sobotu na jeho štíte skončil Jakub Machů a v nedeľu Václav Rumlena.

Oboje pretekov triedy Supersport celkom ovládol český jazdec Michal Chalupa, rovnako s istotou si v oboch prípadoch druhé miesto vyjazdil jeho krajan Tomáš Šubrt. V sobotu tretí Rostislav Chladek v nedeľu neštartoval a dvojicu Chalupa, Šubrt na pódiu doplnil Poliak Jaroslaw Chomicz.

Preteky triedy Superstock 1000 priniesli veľa radosti domácim fanúšikom. Jaroslav Černý totiž zvíťazil v sobotu aj nedeľu, pričom v prvých pretekoch zvádzal tuhý boj s českým pretekárom Michalom Práškom. Ten sa v sobotu na domáceho jazdca pokúsil zaútočiť ešte v poslednej zákrute pred cieľom, no jeho snaha skončila pádom, ktorý ho však našťastie nevyradil z nedeľňajších pretekov, v ktorých skončil na druhom mieste. O zostávajúce miesta na pódiu sa počas víkendu podelili českí pretekári, Ladislav Chmelík (2. a 3. miesto) a v sobotu tretí Václav Bittman.

Napriek tomu, že 15. mája oslávi ešte len 18. narodeniny, ovládol Rakúšan Kevin Sieder prvé preteky triedy Superbike a nebyť nedeľného pádu v druhých pretekoch, kedy mal opäť suverénny náskok, mohol si zo Slovakia Ringu odniesť plný počet bodov. Takto víťazstvo v druhých pretekoch daroval českému jazdcovi Václavovi Rumlenovi, ktorý bol v sobotu druhý. Tretí jazdec hodnotenia sobotných pretekov, Čech Miloš Čihák v nedeľu rovnako ako Sieder spadol a Rumlenu tak na pódiu doplnili krajania Stanislav Polák a Richard Balcar.

Jazdci IMRC Cupu odjazdili svoje preteky v nedeľu. V triede do 600 cm3 podal výborný výkon suverénny víťaz Slovák Dušan Kovarík, no obdiv si zaslúži aj v druhý v cieli, rovnako domáci jazdec Milan Murgaš, ktorý štartoval so zdravotným hendikepom. Tretie miesto na pódiu vybojoval Čech Michal Posák. Aj v triede nad 600 cm3 zostalo víťazstvo na Slovensku, a to vďaka Jurajovi Knezovičovi, ktorého na pódiu doplnili Zbyněk Čech z ČR a Rakúšan Herbert Polzleitner.

Nasledujúce podujatie šampionátu MOTOCh a IMRC Cupu sa uskutoční 19. - 21. mája na maďarskom Pannonia-ringu.