Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pionier cross - Celoslovenský seriál 2016 3. kolo - Bajč - 14.05.2016

Pridané: 17.05.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6667 [Šport - Motocross]

Ani daždivé počasie neodradilo takmer 30 pretekárov pionier krosu od účasti na 3. kole celoslovenského seriálu, ktoré sa túto sobotu konalo na známej trati v Bajči.

Text, foto a Video: Gabriel Sado

Organizátori robili čo mohli, ale prívaly dažďa zastaviť nemohli. Raz darmo, príroda je mocná čarodejnica. Dlhotrvajúci dážď urobil svoje. Rozbahnená trať s mlákami dávali tušiť ,že to jednoduché nebude. Pretekári sa dlho odhodlávali k tréningu a chvíľu sa aj zdalo, že sa počasie umúdri a trať obschne. Prvý odvážlivci prešli pár kôl po rozbahnenej trati a a už sa pripravoval štart klasikov.

Klasiky mali krst ohňom, lebo malý výkon motorov a minimum povolených úprav na podvozku komplikovali absolvovanie okruhu. Blato a voda bola všade. Hlavne voda. Tá bola v elektroinštalácii a vzduchových filtroch. Po klasikoch štartovali špeciály. Problémom sa nevyhli ani stroje v tejto kategórii i keď nie v takej hojnej miere. Prvé rozjazdy uzatváral i počtom najviac zastúpené tuningové stroje. Pôvodný predpoklad, že podklad trate sa rozjazdí sa nesplnil. Akurát sa tak rozbahnil. Prestávky medzi rozjazdami využili jazdci a ich sprievody k intenzívnym opravám a hlavne úpravám voči prenikaniu vody. Nechýbali rôzne fóliové „zábaly“ a iné kreatívne technické riešenia.

Keď sa už zdalo, že trápeniu je už čoskoro koniec a bola odštartovaná tretia rozjazda, ktorá začínala klasikmi, roztrhlo sa nebo a v hukote prietrže mračien a hrmenia zanikol zvuk motorov. Štartovné pole sa zúžilo na pár strojov roztrúsených na okruhu. Uznanie si určite zaslúži víťaz tejto triedy Marek Ďurica, ktorý si s nástrahami trate poradil najlepšie a vyhral všetky rozjazdy. Jeho motocykel nezaváhal ani na okamih a bola radosť počúvať jeho pravidelný chod motora.

Triedy špeciál a tuning už štartovali na síce čerstvo popršanej mokrej trati, ale nie za dažďa. Aj v týchto triedach zvíťazili jazdci, ktorý vyhrali všetky rozjazdy a ich motocykle vydržali bez zaváhania extrémne podmienky. Podľa názoru pretekárov to bol najťažší motokros v tomto, ako aj minulom ročníku.

Po vyhlásení výsledkov sa usporiadateľ pán Trnka st. z motocyklového klubu Dynamo Bajč poďakoval zúčastneným za účasť, ale hlavne za vytrvalosť a súťaživosť v tomto preteku.