Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motoshop Žubor požičovňa

Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

FIM v roku 2014 oslavuje 110. výročie založenia

 Zdieľať

Pridané: 24.04.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2534 [História]

Medzinárodná motocyklová federácia FIM predstavila logo k 110. výročiu svojho založenia, ktoré sa bude pri príležitosti tohto výročia používať v priebehu celého roka vo všetkých komunikačných platformách FIM.

FIM bola založená 21. Decembra v roku 1904 v priestoroch reštaurácie Ledoyen v Paríži pod názvom Fédération Internationale des Clubs Motocyclistes.

Dňa 25.9.10904 organizoval Motocyklový klub Francúzska na juhozápade Paríža motocyklový pretek nazvaný International Cup in Dourdan (Medzinárodný pohár v Dourdane), na ktorom sa zúčastnili zástupcovia Rakúska, Dánska, Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. Víťazom pretekov sa stalo Francúzsko, avšak práve na týchto pretekoch vyvstala potreba, aby v prípade rôznych nezhôd bola prítomná nejaká medzinárodná športová autorita. Z tohto dôvodu motocyklové kluby piatich krajín založili the Fédérartion Internationale des Clubs Motocyclistes Medzinárodnú federáciu motocyklových klubov (FICM). V júli 1906, pri príležitosti Medzinárodného pohára v českej republike, zástupcovia zúčastnených krajín – Rakúsko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia – jednohlasne rozhodli o zrušení FICM. Priamo na podujatí FICM nebola oficiálne anulovaná ale zostala nečinná pre nasledujúcich 5 rokov.

Následne prevzala iniciatívu Motocyklová únia Veľkej Británie (The Auto-Cycle Union of Great Britain) a zorganizovala dňa 28.11.1912 v Olympii (výstavné centrum) v Londýne stretnutie delegátov z Belgicka, Dánska, Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Holandska a USA. FICM bola znovu obnovená za účelom kontroly a rozvoja športových aspektov motocyklového športu a za účelom asistencie priaznivcom motocyklového športu. O dva týždne neskôr sa konal v Paríži kongres, na ktorom sa, okrem menovaných krajín zúčastnilo i Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko. Týchto desať krajín je považovaných za oficiálnych zakladateľov FICM. Na tomto zasadnutí bol markíz z Mouzilly St. Mars zvolený za patróna FICM a za prezidenta bol zvolený Sir Arthur Stanley. Nasledujúci rok sa pod záštitou FICM konalo prvé medzinárodné podujatie: the International Six Days Reliability Trial – predchodca dnešnej medzinárodnej šesťdňovej súťaže enduro.

Krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny mala FICM 30 členov. V roku 1936 sa na štadióne Wembley konalo prvé svetové finálové podujatie plochej dráhy. Boli to prvé oficiálne FI(C)M majstrovstvá sveta a titul prvého majstra sveta získal austrálsky jazdec Lionel van Praag.

V roku 1937 bola medzi FICM a AIACR (International Association of Recognised Automobile Clubs – predchodca FIA) podpísaná zmluva, ktorá definovala ich vzájomné vzťahy a poskytnutie veľmi úzkej spolupráce medzi oboma organizáciami.

Po vojne, FICM obnovila svoju činnosť v roku 1946. V roku 1947 sa v Holandsku konalo podujatie „crosscountry“ za účasti jazdcov z Veľkej Británie, Belgicka a Holandska. Bol to prvý „motokros národov“. V roku 1949 sa z FICM stala „the Fédération Internationale Motocycliste" Medzinárodná motocyklová federácia – FIM. V ten istý rok bola zahájená veľmi prestížna svetová motocyklová súťaž – majstrovstvá sveta Grand Prix cestných pretekov motocyklov.

Zdroj: SMF

Pridané: 24.04.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 33454 | Včera: 146228