Pridaj aj ty cestopis!

Tomáš Kohút z tímu MX Slovakia – vicemajstrom Českej republiky juniorov 2013

Pridané: 02.10.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2468 [Šport - Motocross]

Poslednú tohtoročnú septembrovú sobotu bol Horní Újezd miestom, kde sa definitívne rozhodovalo o tom, ktorí jazdci sa stanú  Medzinárodnými majstrami Českej republiky v motokrose juniorov pre rok 2013. Na stupňoch víťazov sa objavil aj jazdec tímu MX Slovakia. Vicemajstrom Českej republiky v triede MX85 sa stal Tomáš Kohút.

Priamy súboj o titul medzi Tomášom Kohútom s Jakubom Terešákom bol lákadlom celého podujatia.

Tomáš Kohút (MX80)

„Počas tréningu sa mi išlo dobre. Trať mi vyhovovala a navyše bola ešte nevyjazdená, rovná a dobre pripravená.“

V kvalifikácii Tomáš zajazdil 5. najlepší čas. Štart do prvej jazdy mu vyšiel výborne, keď získal ,,holešot“. V priebehu pretekov ho odsunul na druhé miesto Šimon Jošt, ale dokázal sa cez neho dostať späť na čelo pretekov. Dve kolá pred koncom však Tomáša predbehol najväčší konkurent Jakub Terešák a v prvej jazde tak obsadil 2. miesto. O českom majstrovi sa tak v tejto kubatúre rozhodovalo až v poslednej, druhej jazde celého seriálu.

„Pred štartom som nebol vôbec nervózny. Vedel som o čo ide, ale nijaký stres, alebo niečo podobné som si nepripúšťal. Tešil som sa, že si zase zajazdím.“

V druhej jazde sa dostal rýchlo na čelo Jakub Terešák a Tomáš jazdil za ním na druhom mieste. Súboje zvádzal hlavne s poľským jazdcom Chetnickim, ktorý sa dostal pred Tomáša. 3. miesto v druhej jazde spolu s 2. z prvej jazdy nakoniec znamenalo celkové druhé miesto a titul vicemajstra Českej republiky.

„Som šťastný. Keby mi niekto pred sezónou povedal, že to takto dopadne, hneď by som to bral. Terešák vyhral zaslúžene. Je lepší. Ja sa teraz radujem zo striebra.“

Jaroslav Antalič (MX80)

V kvalifikácii sa Jarovi veľmi nedarilo a došiel na 8. pozícii. Nevyšiel mu ani štart do prvej jazdy, jazdil na 11. mieste, ale postupne sa prepracoval na 7. priečku. Zozadu sa natlačil až na Rakúšana Prammera. Na chvíľu si pozície vymenili, ale Jarovi sa nepodarilo 6. miesto uhájiť a opäť sa pred neho dostal Prammer.

„Aj napriek tomu, že trať bola dobre pripravená a celkom mi sedela, nešlo sa mi dobre.“

Druhá jazda Jarovi tiež nevyšla podľa predstáv. Už v 4. zákrute išiel k zemi a musel sa predierať od konca štartového poľa. Prišla ďalšia chyba a znovu pád. Do cieľa došiel nakoniec desiaty. Zisk 25 bodov z oboch jázd mu stačil na celkovú deviatu priečku a piate miesto v celom seriály.

Richard Šikyňa (MX125)

Na prvom tréningu sa Richardovi podarilo dosiahnuť 3. najlepší čas. V kvalifikácii svoje umiestnenie spomedzi štartujúcich jazdcov ešte vylepšil a do jednotlivých jázd mohol štartovať z druhej najvýhodnejšej pozície. Samotný štart sa Rišovi vôbec nepodaril, keď do prvej zákruty vchádzal na poslednom mieste. Vynikajúcou jazdou sa postupne prepracoval až za vedúcu trojicu jazdcov, Denisa Poláša, Martina Krča a  Filipa Podmola. Pri snahe o predbehnutie tretieho Poláša však urobil chybu a spadol. Vďaka náskoku o 4. miesto neprišiel, ale stratil možnosť výsledok ešte vylepšiť.

„Snažil som sa predbehnúť Poláša po preskočení dvojskoku, za ktorým nasledovala 180° ľavotočivá zákruta. V nej som ale nesprávne pribrzdil a šiel som k zemi.“

V druhej jazde bol Richard po štarte štvrtý, ale predbehol ho Čech Krištof Kouble. Štyri kolá pred koncom jazdy sa Richardovi podarilo pred českého jazdca prebojovať, no vedúca trojica
už mala nedosiahnuteľný náskok. Opätovné 4. miesto znamenalo tiež celkovú 4. priečku na pretekoch a 5. miesto v celom seriály.

„Nebola to moja premiéra na tejto trati. A rovnako ako v minulosti, ani teraz sa mi nešlo dobre. Tak ako sa vám niekde jazdí dobre a trať vám vyhovuje, tak miestna nepatrí medzi moje obľúbené.“

Zdroj: Peter Kolek, Manažér tímu, MX Slovakia

Pridané: 02.10.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať