Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 21.12.2004 Autor: papaya
Čitatelia: 23846 [Technika - Dobré Rady]
Na internete som našiel veľmi pekne spracované články ako krok po kroku zvládnuť techniku laminovania. Po ich preštudovaní môžem povedať, že sa jedná o kvalitne spracované návody. Keďže by som to sám lepšie nenapísal len vás na záver tohto článku na ne nasmerujem.
Než sa začnete venovať samotnej výrobe musíte si uvedomiť, že materiál s ktorým prídete do styku nijako vášmu zdraviu neprospeje. Hlavne sa jedná o nebezpečné výpary. Preto vám doporučujem používať ochranné prostriedky a hlavne pracovať pri neustálom vetraní miestnosti.
V dielni by vám okrem bežných vecí nemal chýbať:
Čo doma určite nemáte:
Pri práci s laminátom sa môžu hodiť aj gumenné rukavice |
Kde tieto veci zohnať?
Skúste to najprv na zlatestranky.sk (laminovanie, laminovací materiál), alebo navštívte firmy vo vašom okolí. Za dobrú cenu možno dostanete aj dobrú radu. Pokiaľ nejdete laminovať veľké kusy postačia vám laminovacie súpravy ako napríklad táto.
Výroba kopyta:
Ak sa len chystáte okopírovať originálne diely, tak práve tie vám poslúžia ako kopyto a môžete rovno začať s výrobou formy.
Pokiaľ ale chcete vyrábať niečo čo nikto nemá narážate na problém, ako danú predlohu vyrobiť a hlavne z čoho. Je niekoľko možností ako to spraviť, najlepšie je použiť existujúci diel a ten len upravovať podľa potreby. Nie vždy sa to dá a v mnohých situáciách ste nútený improvizovať. Z čoho teda danú predlohu vyrobiť? Odpoveď nie je jednoznačná, pretože použiť sa dá čokoľvek čo splní túto požiadavku: musí to byť aspoň raz okopírovateľné bez deformácie povrchu počas kopírovania
Často sa používa modulit, PUR pena, plastelína, sadra... čokoľvek čo sa ľahko tvaruje, opracováva a drží tvar. U kopyta nám postačí životnosť len pokiaľ si nespravíte formu, potom sa ho môžete zbaviť.
Výroba formy:
Tu doporučujem použiť laminát. Forma je ľahšie uskladniteľná, dlho vydrží a vy si na nej nacvičíte laminovaciu techniku. Keby ste ju vyrobili napríklad zo sadry mali by ste problém s jej uskladnením, pretože sadra je krehká a ľahko sa rozbije. Je tiež dôležité myslieť na to, že čím lepšie pripravíte povrch formy, tým menej práce budete mať pri opracovávaní finálneho produktu.
Výroba samotného dielu:
Ide o vyrobenie protikusu , tzv. negatívu k forme. Prevádza sa laminovaním do formy.
S laminátom môžete opraviť aj poškodené diely |
Oprava poškodeného spätného zrkadla. Povrch je ešte potrebné vytmeliť a prebrúsiť |
Najdôležitejšie je sa riadiť návodom priloženým k laminovacím sadám, alebo radami predávajúceho pri nákupe laminovacieho materiálu. Predídete tým zbytočným chybným krokom a poškodeniam výrobku.
Neuveríte, ale najviac som sa toho dozvedel od leteckých modelárov. Ich niekoľkoročné skúsenosti s laminovaním sú naozaj k nezaplateniu a ich ochota pomôcť a poradiť tiež. No pre istotu zriaďujem špeciálny email, kde sa budete môcť obrátiť s vašimi otázkami k danej téme, alebo sa pochváliť s vašim výsledkom.
Na záver dodám, že laminovanie je výborný spôsob ako si vyrobiť čokoľvek, čo sa len z plastu vyrobiť dá. Nemusia to byť hneď kryty na váš motocykel. Kontajnery na handry od oleja, alebo vanička na miešanie kyseliny do batérií tiež nie je na zahodenie.
laminovanie@rp.sk –hot line. Sem smerujte otázky poprípade vaše skúsenosti a rady.
Pridané: 21.12.2004 Autor: papaya Zdieľať
© Copyright 2001-2025 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 248591 | Včera: 211142