Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motoshop Žubor požičovňa

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (26)  [Verzia pre tlač] Tlač

Bezpečnosť ukrytá v motoairbagu

 Zdieľať

Pridané: 19.05.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 7696 [Novinky - PR článok]

S prichádzajúcou jarou začínajú ožívať aj naše cesty. K automobilom, okrem cyklistov, pribúdajú aj jazdci na motorkách, čo sa prejavuje nielen s hustením premávky, ale aj zvýšením rizika nehôd. Majitelia motoriek dobre poznajú ten pocit, keď im „vietor fúka do vlasov“ a môžu bezstarostne jazdiť po slovenských či zahraničných cestách. S užívaním motorky sa nespájajú len skvelé zážitky z jazdy, ale aj riziká, ktoré si často berú privysokú daň.

Či patríte k dlhoročným, skúseným bikerom alebo ste nováčikom, bezpečnosť sa Vás týka vždy. Chvíľka nepozornosti, kamienky na ceste alebo neohľaduplnosť iných vodičov bývajú príčinou dopravných nehôd, pri ktorých nastáva boj o holý život. Každoročne vyhasínajú na našich cestách životy desiatok motorkárov, po ktorých zostane prázdne miesto za rodinným stolom. Pri takýchto správach si nejeden človek povie: „stojí jazdenie na motorke za to riziko?“ My, milovníci dvojkolesových tátošov, vieme svoje. Vzdať sa motorky je veľmi tažké, pre mnohých priam nemysliteľné. Práve preto by sme mali viac myslieť na prevenciu pred zraneniami spôsobenými pádmi. Od minulého roka je už aj na našom trhu dostupný tzv. motoairbag, ktorý dokáže vo veľkej miere zmierniť dôsledky pádu. Tento bezpečnostný prvok slovenskí motorkári doteraz poznali len zo zahraničia, v súčasnej dobe je bez problémov dostupný aj u nás.

 Testovanie
Testovanie

Nejde o jednorázové použitie

Motoairbag (nafukovací vak) je integrovaný do vesty alebo bundy. Jeho hlavnou úlohou je ochrana hrudníka, chrtice spolu s obličkovou časťou a v neposlednom rade fixuje krčné väzivo a stavce. Materiál, z ktorého je motoairbag zhotovený kopíruje autoairbagy, poskytuje vysokú pevnosť v ťahu, pružnosť a odolnosť voči oderu. Každa bunda s motoairbagom má krátke spúšťacie lanko, dva kotviace krúžky pre upevnenie lanka o motocykel a CO2 náplň so spúšťacím mechanizmom. Pred samotnou jazdou si jednoducho kotviaci krúžok upevníte na rám motocykla, pripojíte spúšťacie lanko o kotviaci krúžok a môžete bezpečne brázdiť cesty. Pár sekundová inštalácia, ktorá Vás uchráni pred nemocničným lôžkom!

 Ochranné prvky
Ochranné prvky

Motoairbag myslí aj na zábudlivcov. Aktivuje sa až pri ťažnej sile 12 – 15 kg, čiže pri zabudnutí sa odpojiť, pocítite len trhnutie, airbag samovoľne nevystrelí. Lanko má navyše pružné vinutie, ktoré umožňuje nielen voľný pohyb na motorke, ale aj pohlcuje energiu pri zabudnutí sa odopnúť od motocykla. Aktivácia airbagu nastáva pri kolízií, akonáhle vodič vyletí von z motocykla. Spúšťacie lanko sa vytrhne a bunda sa nafúkne s CO2. Ak si myslíte, že ide o produkt na jednorázové použitie, mýlite sa! Po opätovnom poskladaní a dokupení rezervnej náplne možno mať motoairbag opäť v pohotovostnom režime.

Motoairbag v štyroch verziách

Ak Vás zaujal systém fungovania samotného motoairbagu a chcete zvýšiť svoju bezpečnosť pri jazde, sú Vám k dispozícií štyri verzie. Pre príležitostných motorkárov jazdiacich menšími rýchlosťami na krátke vzdialenosti je určená vesta s airbagom Valencia. Tí, ktorí sa nechcú vzdať svojej starej obľúbenej bundy, môžu siahnuť po veste Silverstone, vybavenú s vystreľovacím fixačným golierom. Jednoducho si ju zapnete navrch starej bundy.

 Motoairbag vesty
Motoairbag vesty

Okrem tejto spomínanej vesty je na horúce letné dni určená aj bunda Monaco, vďaka perforovanému materiálu. Perforácia bundy umožňuje prúdenie vzduchu, pričom nechýbajú na nej integrované chrániče na lakťoch, ramenách a bedrách. Bundu je možné prispôsobiť postave jazdca, pomocou sťahovacích manžiet, pásikov na rukávoch a v oblasti jazdcovho pása. Posledná verzia – bunda Monza je vyrobená z prémiovej brúsenej kože a možno ju používať aj v nepriaznivom počasí.

 Motoairbag bundy
Motoairbag bundy

Milióny motocyklistov najazdia milióny kilometrov bez nehody aj preto, že bezpečnosť berú vážne. Slováci sa často na všetko pozerajú cez optiku financií. Princíp „len, aby som ušetril“ sa však v motosvete nevypláca. Investícia do ochrany svojho života sa Vám vyplatí za každým, keď sa zdravý, spokojný a plný zážitkov zo vzrušujúcej jazdy vrátite domov.

Bližšie informácie o produktoch, ako aj bezpečnostné certifikáty a dokumentáciu z testov nájdete na stránke www.motoairbag.sk.

Pridané: 19.05.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (26)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Faber-Aprilia-V4-04-05-side

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 120119 | Včera: 180637