Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Prvé dojmy Ivana Jakeša a Štefana Svitka po návrate domov

 Zdieľať

Pridané: 30.01.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5291 [Šport - Rally]

Senzačný úspech dosiahol slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš na tohtoročnej rely Dakar, keď po štrnástich náročných etapách obsadil v konkurencii svetovej špičky v konečnom poradí motocyklov fantastické 4. miesto, pričom až do posledných chvíľ atakoval bronzovú priečku

Seriál článkov - Dakar 2013:

| Seriál článkov: Dakar 2013

Ivan Jakeš

Tohtoročný Dakar bol Ivanovim šiesty štartom, pričom do cieľa došiel len v roku 2009 (na 43.mieste). V roku 2007 (to štartoval ešte s Jaroslavom Katriňákom) a v posledných troch rokoch bol nútený predčasne skončiť. Ivan je ale bojovník. Všetky jeho neúspechy na Dakare, na ktorých si prešiel naozaj peklom a taktiež zranenia, ktorými musel prejsť boli pre neho hnacím motorom. Všetko zle je však zabudnuté práve vďaka tohtoročnému umiestneniu, ktoré je najlepším umiestnením slovenského jazdca v histórii Dakaru.

Počas celej rely bolo vidieť, že Ivan už nabral dostatočné skúsenosti. Stavil na sústredenosť, koncentráciu a kvalitnú navigáciu, avšak veľa zohralo i šťastie a málo pádov: „Padal som naozaj málo, ale zopár karambolov bolo. Tomu sa nevyhnete našťastie to dopadlo tento rok dobre.“ vyjadril sa Ivan Jakeš.

Štefan Svitko

Štefan Svitko sa už vrátil domov z tohtoročných pretekov Rally Dakar. Nepodarilo sa mu nadviazať na minuloročné piate miesto a predčasne musel odstúpiť. Všetko sa to udialo v 12. etape, v ktorej mal nepríjemný pád, poškodil nielen olejový chladič, ale utrpel aj viaceré zranenia i podliatiny. Jazdec Oraving Slovnaft Teamu síce chcel pokračovať, ale do ďalšej etapy nakoniec nenastúpil. Zdravie bolo prvoradé. Najlepšie mu vyšla piata a deviata etapa, pričom v oboch prípadoch skončil na šiestom mieste. Najvyššie v celkovom hodnotení sa ocitol po siedmej a desiatej etape, vtedy okupoval siedmu priečku medzi motocyklami."Tentoraz prichádzam v trošku inej pozícii ako vlani, keď som skončil piaty. Zodpovedajú tomu aj moje pocity. Dakar sa však jazdí aj o rok a dúfam, že mi to vyjde. Už som si počas pôsobenia na Rely Dakar prešiel všetkým, vlaňajším piatym miestom, vypadnutím pre poruchu i zranenie," rozhovoril sa Svitko a pokračoval: "Padol som medzi kamene, ale myslel som si, že je všetko v poriadku a pokračoval som ďalej. Po desiatich metroch som však uvidel biely dym, zastavil som a zistil, že som pod kapotážou rozbil olejový chladič. Zalepil som ho a zhruba po pätnástich minútach pokračoval ďalej. Bolelo ma však zápästie, pravá ruka, noha. Bolo som celý dobitý."

Napriek tomu nepomýšľal na predčasný koniec a v bivaku mechanik Fero Hostinský nachystal motocykel do ďalšej etapy. Jeho telo pookrialo pod rukami maséra Ivana Malárika, ale bolesti neustúpili. Nedovolili mu ani poriadne spať a oko zažmúril až dve hodiny po polnoci. "Spal som veľmi krátko, ráno o štvrť na štyri som sa zobudil. Zvážil som, že v takom stave nemá cenu pokračovať. Ja som na Dakar išiel urobiť výsledok a nie sa trápiť niekde dole vo výsledkovej listine," prezradil. Štvrté miesto Ivana Jakeša vníma ako novú výzvu. „Pokúsim sa Ivana na budúci rok prekonať a skončiť tretí. V slovenských podmienkach je to dosť komplikované, lebo na dobrý výsledok je potrebné sa venovať rely počas celého roka,“ dodal na záver Svitko.

Ivan Jakeš i Štefan Svitko, šokovali na Dakare i tým, že šli na náročnú súťaž iba s dvojčlenným doprovodným tímom, čo je v porovnaní v veľkými továrenskými tímami o to väčší úspech.

Minulý rok celé Slovensko sledovala fantastické 5.miesto Štefana Svitka a tento rok je Slovensko vďaka Ivanovi Jakešovi ešte vyššie, na mieste štvrtom. GRATULUJEME!

Taktiež treba spomenúť i Jána Zaťka, a Dušana Čipku, ktorý taktiež tento rok na Dakare štartovali, avšak pre poruchy motocyklov museli odstúpiť. Dušan Čipka si tým nezopakoval svoju minuloročnú cieľovú radosť, avšak napriek tomu všetkým štyrom patrí veľký obdiv za to, že sa tak fyzicky a finančne náročnej rely zúčastňujú.

zdroj: MotoReport

Pridané: 30.01.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Seriál článkov - Dakar 2013:

| Seriál článkov: Dakar 2013

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

HD-11-2023-side

GASGAS SÚŤAŽ

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 128585 | Včera: 215963