Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Šesťdňová 2011 vo Fínsku - je dobojované

Pridané: 17.08.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5234 [Šport - Šesťdňová]

Vo Fínsku sa v sobotu uzatvoril 86.ročník Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže veľkolepým záverečným motokrosom
desať kilometrov od mesta Kotka, kde pre radosť širokej diváckej kulisy domáce Fínsko definitívne potvrdilo
víťazstvo v hlavnej súťaži o Svetovú trofej.

Seriál článkov - Šesťdňová 2011:

| Seriál článkov: Šesťdňová 2011

Denné video reportáže z Fínska:

07.08.2011 - Beal Čitatelia: 6897 [Šport - Šesťdňová]

-

Naživo - video reportáže zo šesťdňovej ISDE 2011 - Fínsko

Ubehol rok a máme tu opäť jednu z najstarších motocyklových súťaží sveta, 6dňová sa tento rok koná ja juhu Fínska v okolí mesta Kotka. Sledujte aktuálne videá, fotografie a rozhovory našich jazdcov.

Francúzsko získalo prvenstvo vo svetovej trofeji juniorov a tiež v svetovom pohári žien. Tisíce fanúšikov zažilo krásne ukončenie tohtoročnej „motocyklovej olympiády“, ku ktorému prispelo i konečne pekne počasie na tohtoročnej šesťdňovej, čo po piatich náročných dňoch uvítali najmä štartujúci jazdci.

Kompletná šestica jazdcov domáceho teamu dnes bezchybne odjazdeným motokrosom zaistila dominantné víťazstvo Fínska v tímovej súťaži o Svetovú trofej. Fínsko získalo toto víťazstvo po päťročnej prestávke, čo je najmä na domácej pôde to najúžasnejšie. 30 minút za Fínskom skončil na druhom mieste tím Španielska a víťazné pódium na treťom mieste dopĺňa šestici jazdcov USA. Na štvrtom mieste skončilo Švédsko, piate Holandsko a šieste Nemecko, organizujúca krajina budúcoročnej šesťdňovej.

Pred juniorským teamom Francúzka bola dnes ráno ťažká úloha a to udržať si 13 sekundový náskok pred druhým tímom Švédska. Bezchybne zvládnutým motokrosom sa to podarilo a víťazstvo v juniorskej kategórii si odniesol štvorčlenný team galského kohúta, pred druhým Švédskom a treťou juniorkou Veľkej Británie. Tím USA skončil na štvrtom mieste pred piatou Austráliou a Španielskom na šiestom mieste.

Vo svetovom pohári žien zaslúžene zvíťazil tím Francúzska, s masívnym hodinu a dvanásť minútovým náskokom, ku ktorému prispel posledný víťazný „motokrosový" výkon Ludivine Puy (Gas Gas). Tím hostiteľskej krajiny Fínska skončil na druhom mieste a ženský tím Austrálie na mieste treťom.

V individuálnom hodnotení jazdcov v triede Enduro 1 (E1) potvrdil svoju dominanciu fínsky jazdec Eero Remes (KTM) i víťazstvom vo svojej rozjazde v záverečnom motokrose. Druhé miesto v triede E1 obsadil ďalší fínsky jazdec Juha Salminen (Husqvarna) a tretie Lorenzo Santolino zo Španielska (KTM).

V triede Enduro 2 (E2) zavŕšil svoje excelentné pôsobenie na ISDE 2011 jazdec TT tímu USA Kurt Casella (KTM), ktorému patrí prvenstvo pred druhým portugalským jazdcom Luisom Correirom (Yamaha) a tretím jazdcom TT Španielska Cristobalom Guerrerom (KTM).

Španiel Ivan Cervantes (Gas Gas) síce dnes zvíťazil v motokrose triedy Enduro 3, ale konečné víťazstvo v tejto triede patrí ďalšiemu jazdcovi TT Fínska Markovi Tarkkalovi (Husaberg). Druhý skončil spomínaný Ivan Cervantes a tretia priečka v konečnom hodnotení E3 patrí opäť Fínovi Valtterimu Salonenovi (TM).

Medzi ženami patrí prvenstvo Marite Nyqvist z Fínska pred druhou Jessicou Jonsson zo Švédska a treťou Blandin Dufrene z Francúzska.

Súťaž trojčlenných klubových tímov vyhral Husaberg - Czech tím v silnom zložení: Martin Žerava, Michal Kadleček, Radek Toman s takmer päť minútovým náskokom pred druhým švédskym West teamom a tretím Wellard club teamom z Veľkej Británie.

V uvedenej súťaži klubových tímov malo zastúpenie i Slovensko. Trojica jazdcov Ján Zaťko, Dušan Čipka, Tomáš Čipka jazdiaci v Slovakia Turboteame Zaťko obsadila v konečnom poradí 27. miesto a jazdcom Enduro clubu Púchov - Zlatko Novosád, Viliam Veteška, Martin Buchta patrí hneď ďalšia 28. priečka.

V hodnotení jazdcov klubových tímov po triedach je konečné poradie v triede Club1 (C1) nasledovné: 1.Adrian Smith, NZL (Yamaha), 2. Maurizio Gerini, ITA (Husqvarna), 3. Albin Elowsson, SWE (Husaberg). V C1 štartovali i dvaja slovenskí jazdci. V dnešnom záverečnom motokrose sa viac darilo mladému Martinovi Buchtovi, ktorý skončil na 28. mieste, Tomáš Čipka skončil dnes 33. V konečnom poradí patrí Tomášovi 30. a Martinovi 38.miesto.

V triede Club2 (C2) štartoval z našich len Zlatko Novosád, ktorý vo svojej triede v dnešnom motokrose obsadil 11. miesto a v celkovom poradí C2 mu patrí vynikajúca 4. priečka. Na prvých troch miestach pred Zlatkom v C2 skončili jazdci: 1.Olle LOTHMAN, SWE(KTM), 2. Karl Power, NZL (Yamaha), 3. Nicolo Mori, ITA (TM).

Český jazdec Martin Kadleček získal prvenstvo v triede Club3 (C3), druhý skončil Fín Miko Mellin (KTM) a tretí ďalší z víťazného českého tria Martin Žerava. Poradie slovenských jazdcov v uvedenej triede: 40.miesto Dušan Čipka, 45.Ján Zaťko, 48. Viliam Veteška.

Komentár k priebehu šesťdňovej, spolu s popisom testov: zatkojan.sk/Motorizmus/ISDE-2011-Finland.aspx