Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (14 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moje skúsenosti s motorkou Kawasaki Z 750 S

 Zdieľať

Pridané: 08.04.2010 Autor: sinet
Čitatelia: 16630 [Vaše stroje - Moja motorka]

Kawasaki Z 750 S rok výroby 2005, o týchto strojoch som na motoride.sk nenašiel veľa informácií, rozhodol som sa, že napíšem zopár svojich postrehov a skúseností.

Je to už moja druhá Kawasaki. Pred tým som vlastnil GPZ 500S r. v. 1991. Bol som s ňou veľmi spokojný a tak pri rozhodovaní o inej motorke dostala značka Kawasaki prednosť. Na začiatok chcem povedať, že hoci už jazdím veľa rokov, nemal som nejako veľa motoriek(asi 5, toto je 6-ta) a preto tieto postrehy prosím považujte skôr za laické.

 Kawasaki Z750 S
Kawasaki Z750 S

Som jazdec, ktorý preferuje skôr turistickú jazdu a od toho sa odvíjali moje požiadavky. Pri rozhodovaní som uvažoval aj o HONDE CB 900 F, ale tá bola vtedy nad moje finančné možnosti a okrem toho, jej design je podľa mňa trošku jednoduchý. Asi preto aj nová CB 1000 dostala taký agresívny šat. Je pravda, že CB 900 F má oproti Z 750 silnejší motor. Aj keď výkonovo ani nie, ale krútiaci moment je tam oveľa väčší a pri jazde je to dosť cítiť. Viem to posúdiť, lebo som sa vozil aj na Honde a je to fakt dobrá motorka. Ale naspäť ku Kawe. Od začiatku som chcel motorku aspoň s minimálnou ochranou proti vetru a preto som hľadal typ Z 750 S, ktorý má aj malú polokapotáž.

Už to síce nie je pravý naháč, ale mne sa tento typ páči a okrem toho je aj praktický. Rozdiel oproti naked verzii je ešte v sedadle, ktoré je na naháči športovejšie a delené. Na verzii S sú aj držiaky pre spolujazdca. Aj prístrojovka je iná. Na S-kovej verzii sú klasické budíky. Aj toto mi viac vyhovuje. Celý život jazdím na motorkách s klasickými budíkmi a už mi stačí len mrknúť na prístrojovku a podľa polohy ručičiek viem asi aká je rýchlosť a aké sú otáčky. No keď som sa previezol na motorke s digitálnym rýchlomerom, pri akcelerácii som bol nervózny z toho, ako mi tam skákali tie 8 a 0. Hold, stará škola. Ďalšou výhodou S-kovej verzie, hlavne v noci, je dvojitý svetlomet, ktorý svieti veľmi dobre. Hlavne pri zapnutom diaľkovom svetle, keď svieti súčasne tlmené aj diaľkové svetlo. V svetlometoch sú žiarovky H7. Svetlo sa pri naštartovaní zapne automaticky, čo je výhoda. Akurát po vypnutí motora len vypínačom na riadidlách zostane svetlo svietiť a treba ešte vypnúť aj kľúč v spínacej skrinke aby sa svetlo vyplo a nedošlo k vybitiu akumulátora. Na motorke je od výroby montovaný imobilizér, ktorý po vypnutí kľúčom ešte asi 24 hod. dáva o sebe vedieť blikajúcou diódou na prístrojovke.

Pozícia jazdca v sedle je dosť vzpriamená, lebo riadidlá sú vyššie a ani pri pomalej jazde v meste necítiť žiaden tlak na zápästia. Zase pri jazde po diaľnici sa pri mojich 181cm viem trochu zhrbiť aby som mal lepšiu ochranu za plexi. Do 130km chráni dosť dobre, ale pri vyšších rýchlostiach sa už treba trochu schovať. Sedadlo je celkom dobré, ale tvrdšie. Dá sa na ňom meniť jazdecká pozícia. Stúpačky sú oproti GPZ 500S trochu vyššie a na dlhé cestovanie to až taká výhra nie je. Čo je nevýhoda pri dlhšej trase, to je výhoda pri prejazde zákrutami. Vtedy je poloha stúpačiek veľmi dobrá, na sedadle sa zosuniem až k nádrži a motorka sa dá krásne viesť z jednej zákruty do druhej. Najväčší rozdiel oproti GPZ je podľa mňa(okrem výkonu motora) hlavne v ráme. Hoci je len pozváraný z oceľových rúrok a dolu otvorený, je podľa mňa stabilný. Celá ergonómia pruženia, rámu a posedu jazdca oproti GPZ je niekde úplne inde. Vývoj ide dopredu. Podotýkam, že som nikdy nejazdil na okruhu, nevenujem sa ani nastavovaniu tlmičov(predné sa ani nedajú), ale to bolo prvé z čoho som bol veľmi príjemne prekvapený. Ako znak stability uvádzam, že keď sa idem previezť na Štrbské Pleso, alebo na Dobšinú, tak zadnú gumu deriem tak pol centimetra od okraja, miestami až po okraj a to nemám pocit, že by som nejako riskoval a nie som žiadny kurič. Určite to nemá na stabilitu superšportov, ale aj tak je to pre mňa príjemné zistenie.

 Kawa na vychádzke
Kawa na vychádzke

Ďalšia vec, čo sa mi páči je motor. Pre 750-ku som sa rozhodol pre väčší krútiaci moment oproti 600-kám. Motor ide hladko a má plynulý záťah zhruba od 3000 otáčok až po nejakých 11000 ot. Pri 8000 ot. sa ešte trochu nakopne, ale nie je to také ako na GPZ. Tá motorka do 7000 ot. veľmi nešla, ale od 7000 do 11000 bolo cítiť veľký nárast výkonu a to mi veľmi nevyhovovalo. Vlastne to bol hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol pre zmenu motorky. Skôr mi vyhovuje motor, ktorý ťahá aj odspodu a v celom spektre otáčok.

Spotreba sa u mňa pohybuje okolo 5,5 litra. Keď som išiel s kamarátom z Piešťan do Brna a späť, tak sme mali zhodnú spotrebu. On mal FAZERA 600 a obaja sme mali spolujazdcov. Na jednom turistickom výjazde som mal spotrebu aj pod päť litrov, ale to bolo fakt pri dodržiavaní rýchlostných limitov a veľká časť trasy išla cez obce a pomalšie serpentíny. Vtedy som využil krútiaci moment a maximum trasy som išiel na šiestom rýchlostnom stupni. Brzdy by som označil ako štandard. Brzdia dobre. Na prednú stačí pritlačiť dvoma prstami, len v kritických situáciách to chce väčší tlak.

 Kawička spredu a zozadu
Kawička spredu a zozadu

Nádrž má podľa údajov 14 litrov. Ale úplne do plna vojde viac. Akčný rádius je cez 250 km. Nádrž je kovová, čo je výhoda pri montáži tankvaku. Je pekne tvarovaná, ale nevýhodou je, že na tých pekných a zaujímavých tvaroch veľmi dobre nedrží žiaden tankvak. Vyriešil som to tak, že nemám tankvak plný na prasknutie, potom sa tie hrany zaboria do neho, a už drží dobre. Prístrojovka je prehľadná, obsahuje klasický rýchlomer a otáčkomer, ktoré sú dobre čitateľné. Okrem toho sú tam klasicky kontrolky smeroviek, neutrálu, diaľkového svetla, kontrolka oleja a kontrolka vstrekovania, ktorá je združená s kontrolkou imobilizéru. V budíkoch sú ešte ukazovatele počítadla celkových a denných kilometrov, hodín a palivomer, ktorý je presný a dá sa na neho spoľahnúť. Je zaujímavé, že hoci má motorka elektronické vstrekovanie, tak má na riadidlách ručný sytič a nie elektronický. Napriek tomu štartuje bez problémov za každého počasia. Pod sedadlom je celkom slušný priestor. Vojde tam náradie, žiarovky, spray na reťaz, lekárnička a náhradné sviečky.

Aby som stále len nechválil, tak z čoho som trochu sklamaný, je prevodovka. Neviem či je to na tomto type, alebo je to len na mojej motorke, ale občas sa mi podarí zaradiť nejaký falošný neutrál. Pri turistickej jazde sa to nestáva, ale pri rýchlej akcelerácii, keď to tam sekám jedno za druhým, tak mi občas nájde neutrál aj tam, kde nie je. Proste treba rýchlosť dobre zaradiť, nie len priťuknúť a čakať, že rýchlosť sama zapadne. To ma trochu prekvapuje, pretože na starej GPZ sa mi to nestávalo. Na motorke nie je montovaný centrálny stojan. Myslím, že je škoda. Zrkadlá si taktiež neviem akosi nastaviť. Lakte si už poznám z každej strany, ale keď chcem vedieť, čo sa deje za mojím chrbtom, musím zraziť lakte k sebe a trochu sa vykloniť.

Motorku som kúpil v jeseni 2008. Mala najazdených niečo cez 19000 km. Bolo na nej pár škrabancov, po nejakom malom páde. Nič dramatické. Pri kúpe som ju vlastne len skontroloval a po skúšobnej jazde som sa dohodol s predávajúcim a prišiel som na nej domov(cca. 200 km). Doma som potom vymenil olej, filter, sviečky, skontroloval som vzduchový filter, brzdovú kvapalinu a brzdy. Všetko bolo v poriadku. V roku 2009 som na nej najazdil 5000 km. A jediná porucha, ktorú som mal bola vypálená žiarovka v prednom parkovacom svetle. Motorka sa mi veľmi páči, vyhovuje mi záťah motora, ktorý síce nemá silu „litra“, ale za to má dobrú spotrebu. A mne to postačuje. Podľa mňa je Kawasaki Z 750 S dobrá motorka vhodná na každodenné jazdenie aj na dlhšie trasy. S motorkou sa dá dobre vyšantiť na kľukatých okreskách, kľučkovať po meste a v pohode zvládne presuny po diaľnici. Na okruh si myslím, že nie je vhodná, hlavne kvôli nenastaviteľným predným tlmičom a trubkovému rámu, ktorý stačí na bežné jazdenie, ale na okruhu by už pravdepodobne nestíhal. Zatiaľ som s ňou veľmi spokojný a dúfam, že na nej najazdím ešte veľa kilometrov bez poruchy a nehody.

Pridané: 08.04.2010 Autor: sinet Zdieľať

Technické parametre z Moto DB:

Kawasaki Z 750 S 2005:

Foto:
Kawasaki Z 750 S 2005
Všeobecné informácie:
Výrobca:Kawasaki
Model:Z 750 S
Rok:2005
Kategória:Naháč
Motor:
Typ motora:radový štvorvalec (4T)
Objem:748 ccm
Kompresný pomer:11.3:1
Vŕtanie x Zdvih:68.4 x 50.9 mm
Palivový system:
Rozvod:DOHC
Chladenie:kvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťaz
Brzdy vpredu:dvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:300 mm
Pneu vpredu:120/70-ZR17
Brzdy vzadu:jednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:220 mm
Pneu vzadu:180/55-ZR17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:195 kg
Výška sedla:815 mm
Šírka:780 mm
Svetlá výška:165 mm
Objem nádrže:18.16 l

Súvisiace články:

Hodnotenie: (14 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 204324 | Včera: 239580