Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (12)  [Verzia pre tlač] Tlač

Slovák Jantulík na GP v Misane

Pridané: 09.09.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3154 [Šport - GP 125]

Slovenský motocyklový pretekár Jakub Jantulík z Kysuckého Nového Mesta dovŕšil vo štvrtok 3. septembra 15 rokov, čo je vekový limit pre účasť v pretekoch Grand Prix v triede 125 ccm a na druhý deň už jazdil na talianskom okruhu v Misane s najlepšími pilotmi sveta.

O tri týždne skôr, na Veľkej cene Českej Republiky v Brne, bol Jakub len v úlohe diváka, keďže mu práve vekový limit nedovoľoval štartovať už tam. Z toho dôvodu zažiadal o divokú kartu pre podujatie Majstrovstiev sveta v talianskom Misane. Aj preto sa vybral do Misana už o dva týždne skôr, keďže sa tam konali preteky Majstrovstiev Talianska a vypustil tak podujatie Medzinárodných majstrovstiev Nemecka v holandskom Assene, hoci sa tak pripravil o možnosť bojovať o medailové umiestnenie v celkovom hodnotení tohto šampionátu, v ktorom už tento rok vybojoval dve pódiové umiestnenia. Rozhodnutie to bolo správne, Jakub sa s okruhom zoznámil, stále zlepšoval časy na kolo, v pretekoch skončil jedenásty a doma ho čakala radostná správa o pridelení divokej karty.

O niekoľko dní teda cestoval do Talianska opäť. Už vo voľných tréningoch jazdil svoje maximá spred dvoch týždňov, v kvalifikácii potom stlačil čas ešte o jednu sekundu nadol a to mu stačilo na 34. miesto na štartovom rošte so stratou 3,5 sekundy na víťaza kvalifikácie Bradley Smitha. V pretekoch potom jazdil s Talianom Vitalim, na ktorého v poslednom kole úspešne zaútočil. Nakoniec z toho bolo 26. miesto v cieli.

Jakub Jantulík:"Po dlhšom čase sa mi konečne podaril štart, súper štartujúci vedľa mňa ma však zavrel a musel som spomaliť, aby neprišlo ku kolízii. V prvej zákrute spadol Gadea a vo vzniknutej situácii sa mi podarilo dostať o dve miesta dopredu. Dostal som sa do skupinky, kde boli Kornfeil, Vitali, Šembera, Krummenacher, Iwema a ešte jeden jazdec na divokú kartu, žiaľ v jednej zákrute som bol dlhý a stratil som kontakt s tými rýchlejšími. Celé preteky som sa potom snažil študovať jazdu Taliana Vitaliho, aby som vedel, kde môžem v závere zaútočiť. V predposlednom kole sa na nás navyše dotiahol Kornfeil. V záverečnom kole sa mi podarilo na Vitaliho zaútočiť presne tam, kde som si to naplánoval a v cieli som bol pred ním. Som veľmi rád, že som mohol štartovať v pretekoch MS, je to celkom niečo iné, svet sa nedá s iným vôbec porovnať. Som preto rád, že sa mi darilo a nemal som ani problém s tým, že preteky boli o dosť dlhšie ako tie, v ktorých som štartoval doteraz. Určite by som si vedel predstaviť svoju budúcnosť práve v MS, ale to je ešte všetko ďaleko a viem, že dostať sa sem nebude jednoduché. Na budúci rok to ale určite nebude, pretože sa vekový limit posúva na 16 rokov. Som veľmi vďačný všetkým, ktorí sa o možnosť štartovať v Misane postarali a takisto mechanikovi Attilovi Magdovi, môjmu trénerovi MUDr. Jaromírovi Jiříkovi a samozrejme mojim rodičom."

Jantulík sa na pretekoch Majstrovstiev sveta predstaví opäť s divokou kartou 4. októbra v portugalskom Estorile.

Pridané: 09.09.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Počet návštevníkov Dnes: 29778 | Včera: 173833