Rely Dakar - V 12. etape prekvapenia medzi motocyklami

Pridané: 15.01.2003 Autor: sita
Čitatelia: 5418 [Šport - Rally]

Telefonica Dakar 2003 - 12. etapa

SIWA 14. januára (SITA) - Po dni voľna mali účastníci Rely Dakar 2003 v utorok na programe 12. etapu, ktorou bol okruh okolo svetoznámej oázy Siwa. Trať okruhu merala celkovo 445 kilometrov a prechádzala podľa organizátorov najvyššími pieskovými dunami v Egypte. Na meranom úseku 341 km zajazdil v kategórii automobilov najrýchlejšie vedúci pretekár priebežného poradia Francúz Stephane Peterhansel (Mitsubishi), ktorý dosiahol čas 3:04:17 h a tešil sa zo šiesteho etapového víťazstva v tomto ročníku. Viac ako sedem minút na svojho kolegu z tímu Mitsubishi Sports stratil Japonec Hiroši Masuoka, ktorému sa tak vzďaluje sen o obhajobe vlaňajšieho víťazstva. Medzi motocyklami sa diali nevídané veci. Zvíťazil síce absolútný majster sveta v enduro z roku 1998 Talian Giovanni Sala, pre ktorého to bolo druhé etapové víťazstvo na rely v tomto roku, no na ďalších siedmich miestach skončili viac-menej neznámi jazdci. Druhé miesto obsadil Nór Pal-Anders Ullevaster, tretia priečka v etape patrila Slovincovi Miranovi Stanovnikovi. Doterajší líder pretekov Francúz Richard Sainct došiel až jedenásty a ešte horšie dopadol obhajca trofeje Talian Fabrizio Meoni, ktorý stratil na víťaza takmer 10 minút a obsadil 16. miesto. Prekvapujúce utorkové výsledky však zmeny v priebežnom poradí nepriniesli. Naďalej vedie Sainct, pred krajanom Cyrilom Despresom (+10:48 min) a Talianom Meonim (+30:00).
V kategórii kamiónov mal v utorok smolu mladý Holanďan Gerardus de Rooy (DAF), ktorý havaroval na 152. kilometri trate a vážne poškodil svoj stroj. Etapu vyhral Rus Vladimir Čagin na Kamaze, ktorý tak prevzal aj prvenstvo v priebežnom poradí. Obhajca prvenstva má cestu k druhému triumfu v rade otvorenú, stačí mu bezpečne dôjsť do cieľa, pretože najbližší prenasledovateľ Brazílčan Andre de Azevedo (Tatra) má na neho vyše hodinovú stratu. V stredajšej 13. etape čaká na pretekárov 657 km a presun zo Siwy do Dachly.

Výsledky - 12. etapa (Siwa - Siwa, RS - 341 km):
Motocykle:
1. Giovanni Sala (Tal.) KTM 3:41:14 h
2. Pal-Anders Ullevaster (Nór.) KTM +8 s,
3. Miran Stanovnik (Slovin.) KTM +1:08
4. Marek Dabrowski (Poľ.) KTM +1:34
5. Alain Duclos (Fr.) KTM +2:33, Jose Manuel Pellicer (Šp.) KTM +3:09.

Automobily:
1. Stephane Peterhansel (Fr.) Mitsubishi 3:04:17
2. Hiroši Masuoka (Jap.) Mitsubishi +7:46
3. Jean-Pierre Fontenay (Fr.) Mitsubishi +16:45
4. Miki Biasion (Tal.) Mitsubishi +18:35
5. Giniel de Villiers (JAR) Nissan +22:28
6. Carlos Sousa (Port.) Schlesser-Ford +22:47.

Kamióny:
1. Vladimir Čagin (Rus.) Kamaz 4:02:17
2. Johannes de Rooy (Hol.) DAF +10:19
3. Firdaus Kabirov (Rus.) Kamaz +14:19
4. Andre de Azevedo (Braz.) Tatra +21:32.

5. Jean de Azevedo (Braz.) KTM +1:04:16
6. Carlo de Gavardo (Čile) KTM +1:21:22.

4. Kabirov +2:59:09.

© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Pridané: 15.01.2003 Autor: sita Zdieľať