Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (10)  [Verzia pre tlač] Tlač

Prečo platíme povinné zmluvné poistenie na celý rok ? 1/2

 Zdieľať

Pridané: 29.05.2002 Autor: erco
Čitatelia: 15418 [Novinky - Oznam]

Milí motorkári, v nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať moju korešpondenciu so štátnymi orgánmi ohľadom povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v mojom prípade motocykla, keďže sa mi zdalo nezmysel platiť poistku za motorku aj za zimné mesiace, keď stojí v garáži.

V Európskej únii je celkom bežná prax, že za vozidlo, ktoré sa používa len sezónne si majiteľ určí obdobie, kedy ho chce používať a poistku si zaplatí len za toto obdobie. Nemusí sa jednať len o motocykel, ale napr. aj o kabriolet, prívesný vozík, campingové vozidlo a pod. Keďže v r. 2001 vstúpil do platnosti nový zákon o povinnom zmluvnom poistení, myslel som si, že bude pamätať aj na toto. Bohužiaľ, asi som sa mýlil. Celé to bolo ako boj s veternými mlynmi, všetci dávali od toho ruky preč, alebo poslali takú odpoveď, ktorá vyvolávala ďalšie otázky. Chcel by som však o tom začať diskusiu na stránkach MOTORIDE.

Ale poďme pekne k veci od začiatku:

Korešpondencii predchádzalo niekoľko návštev Slovenskej poisťovne, radenie so známymi a nakoniec dohoda s pracovníkom poisťovne, že mi je Slovenská poisťovňa ochotná poistiť motocykel len na letné obdobie, takže som v ničom nevidel problém, ale v čom som sa hlboko mýlil.

List prvý: 28. januára 2002
adresované:
Okresný úrad
odbor dopravy
Topoľčany

Vec: žiadosť o poskytnutie informácie – výkladu zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Dolupodpísaný XYZ Vás touto formou žiadam o poskytnutie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciam a to o výklad zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z nasledujúcich dôvodov:

V decembri 2001 som uzatvoril so Slovenskou poisťovňou v Topoľčanoch zmluvu o poistení môjho motocykla a pracovník poisťovne mi na moju otázku, či je možné poistiť motocykel na dobu používania, t.j. mimo zimných mesiacov odpovedal záporne. Podotýkam, že sa mi to zdalo nelogické, kedže v zimných mesiacoch sa v našich zemepisných šírkach motocykel používať nedá, ale uzavrel som zmluvu s platnosťou od 1.1. do 31.12.2002. Aké bolo však moje prekvapenie, kedˇ môj známy v inom okresnom meste uzavrel zmluvu o poistení motocykla na dobu od 1.5. do 31.10.2002 t.j. mimo zimných mesiacov a to tiež v Slovenskej poisťovni! Po predložení tejto zmluvy v pobočke v Topoľčanoch mi ten istý pracovník poisťovne oznámil, že je možné aj takéto poistenie, len treba každoročne s nimi uzavrieť novú zmluvu na obdobie mimo zimných mesiacov, ale môže k tomu mať výhrady Okresný úrad, odbor dopravy. Týmto Vás žiadam o Vaše stanovisko k horeuvedenej veci t.j. či máte nejaké výhrady k poisteniu motocykla na obdobie, počas ktorého ho majiteľ používa. Ak nemáte žiadne výhrady, môžte považovať túto žiadosť za bezpredmetnú.

Za porozumenie a skoré vyjadrenie stanoviska Vám vopred dˇa k u j e m .

List druhý (odpoveď) prišiel napriek môjmu očakávaniu v priebehu 3 dní ( dobre čítate, ešte raz slovom troch dní! )

OKRESNÝ ÚRAD V TOPOĽČANOCH ODBOR FINANCIÍ Nám. Ľ. Štúra 1738, 955 01 Topoľčany

Vybavuje/Linka: Judr. Jelenáková Topoľčany 01.02.2002

Vyjadrenie k žiadosti o poskytnutie informácie

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla upravuje zákon SNR č.381/2001 Z.z. Cit. Zákon § 8 odst. 2 okrem iného ustanovuje, že poistným obdobím je spravidla jeden kalendárny rok, prípadne kratšie obdobie. Spôsob platenia poistného, dĺžka poistného obdobia a splatnosť poistného určujú všeobecné poistné podmienky. Tieto obsahujú okrem povinných náležitostí ustanovených Občianskym zákonníkom aj osobitosti a špecifiká jednotlivých poisťovní. Preto je možné, aby poisťovňa oprávnená vykonávať poisťovaciu činnosť podľa zákona č. 381/2001 Z.z. si v rámci všeobecných poistných podmienok upravila otázky, ktoré sú predmetom vašej žiadosti, t.j. poistenie motorového vozidla po časť roka. Okresný úrad má v zmysle uvedeného zákona oprávnenia vyplývajúce z § 19, ku ktorým nepatrí výklad zákona. Toto právo náleží zákonodarnému orgánu resp. gestorovi zákona, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo financií SR.

Uvedené Vám dávame na vedomie.
S pozdravom Ing. Katarína Krajčovičová, vedúca

Po prečítaní tohto listu som si uvedomil, že Okresný úrad dáva od celej záležitosti ruky preč, aj keď paradoxne on sám vykonáva kontrolu a prípadne aj pokutuje platiteľov poistného za priestupky voči zákonu, ale som sa nevzdával a napísal som \"gestorovi zákona\".

List tretí: útok na vyššie miesta - 5. februára 2002

adresované:
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vec: žiadosť o poskytnutie informácie - výkladu zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Dolupodpísaný XYZ Vás touto formou žiadam o poskytnutie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciam a to o výklad zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z nasledujúcich dôvodov:

V decembri 2001 som uzatvoril so Slovenskou poisťovňou v Topoľčanoch zmluvu o poistení môjho motocykla a pracovník poisťovne mi na moju otázku, či je možné poistiť motocykel na dobu používania, t.j. mimo zimných mesiacov odpovedal záporne. Podotýkam, že sa mi to zdalo nelogické, kedže v zimných mesiacoch sa v našich zemepisných šírkach motocykel používať nedá, ale uzavrel som zmluvu s platnosťou od 1.1. do 31.12.2002. Aké bolo však moje prekvapenie, kedˇ môj známy v inom okresnom meste uzavrel zmluvu o poistení motocykla na dobu od 1.5. do 31.10.2002 t.j. mimo zimných mesiacov a to tiež v Slovenskej poisťovni! Po predložení tejto zmluvy v pobočke v Topoľčanoch mi ten istý pracovník poisťovne oznámil, že je možné aj takéto poistenie, len treba každoročne s nimi uzavrieť novú zmluvu na obdobie mimo zimných mesiacov, ale môže k tomu mať výhrady Okresný úrad, odbor dopravy.
Po písomnej žiadosti o vyjadrenie stanoviska k horeuvedenej veci adresovanej Okresnému úradu v Topoľčanoch mi prišla odpovedˇ (kópiu prikladám), z ktorej citujem:
,, Okresný úrad má v zmysle uvedeného zákona (381/2001 Z.z.) oprávnenia vyplývajúce z § 19, ku ktorým nepatrí výklad zákona. Toto právo náleží zákonodarnému orgánu resp. gestorovi zákona, ktorým v tomto prípade je Ministerstvo financií SR.
Týmto Vás žiadam o Vaše stanovisko k horeuvedenej veci t.j. či zákon NR SR č. 381/2001 Z.z. ktorý upravuje povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla umožnuje poistenie motorového vozidla na dobu, počas ktorej ho majiteľ používa.

Za porozumenie a skoré vyjadrenie Vášho stanoviska Vám vopred dˇa k u j e m .

>

Pridané: 29.05.2002 Autor: erco Zdieľať

Súvisiace články:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (10)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 208303 | Včera: 226038