http://motoride.sk


Internetový magazín o motorkách, motorkároch a o všetkom okolo nich....
Šport, Novinky, História, Technika, Vaše Stroje, Video-Foto Galéria, Motoride Klub, Diskusia, Inzercia, MotoChat, Ankety... a a ešte o mnoho viac...

Rumunsko a Bulharsko 2005

[Mototuristika - Európa - Cestopis]

Príprava trasy nebola, vedeli sme iba smer Rumunsko – Costinesti, prímorská oblasť, miesta, ktoré chceme navštíviť a dátum odchodu. Zloženie Yamaha 750 TENERÉ - Laco, priateľka - Aďa, Honda CB900 Hornet - manželka Iveta, ja – Jozef.

Pozerali sme si na nete cesty predchádzajúcich cestovateľov. Chýbali nám drobnejšie rady. Hlavne čas, otváracie hodiny a kde najlepšie spať blízko miest, ktoré chceme navštíviť. Motorky sa pripravili na cestu tak, ako je potrebné. Nové náplne, pneumatiky, olej, brzdovka, striekanie reťaze a v mojom prípade výroba bočných nosičov tašiek. Ja som nemal problém zbaliť si 20 litrov batožiny do postranných tašiek a zistil som, že ani moja polovička s tým nemala problém (ak nemajú inú možnosť).

Michalovce - Slovenské Nové Mesto –Tokaj – Debrecen – Oradea - Baile Felix, 270 km

Čas odchodu sme si stanovili na desiatu hodinu. Samozrejme, že bolo menšie zdržanie. Urobilo sa foto, rozlúčili s priateľmi stanovili si smer a pravidlá dodržiavania premávky. Ovešaní bagažou sme vyrazili smer Trebišov - Slovenské Nové Mesto. Prvá zastávka ešte pred hranicou na pumpe, musel som kúpiť gumu, aby mi neodfuklo tankvak. Druhá zastávka v Debrecíne na pumpe OMV. Pohár kávy, kontrola motoriek. Cesty suché, bez policajtov. Po príchode na hraničný prechod Oradea neskutočne veľa automobilov. Natlačili sme sa celkom až k hraničnej kontrole. Za hranicou meníme peniaze -1 eur = 34 000 lei. Kúpil som euro za 38,80 Sk, takže 1 Sk je 876,30 lei.

V Oradei tankujem prvý benzín. Cena za 95-ku 34 000 lei za liter. Už nie taký lacný ako pred rokmi. Takzvané známky Rovinety na jazdenie po Rumunských cestach sa pre motocykle nevzťahuje.

Prvá noc v kúpeľnom mestečku Baile Felix. Laco to poznal, takže prvú noc sme mali chatku za 700 000 lei pre štyri osoby. Patrí to sukromníkovi a má na dvore pár chatiek. Pozemok oplotený a motorky rovno pred chatkou. Je to na konci mesta na ľavej strane smer na Devu. Tesne za tým je benzínka, myslím že modrej farby. Dobrá večera v meste, polievka, nápoj, rezeň. Večer sme presedeli nad automapou a naplánovali cestu na ďalší deň. Sedeli v tráve na spacákoch popíjali Ursus do neskorej noci.

 Pred odchodom
Pred odchodom


 Ubytovanie v Baile Felix - chatky
Ubytovanie v Baile Felix - chatky

Baile Felix – Deva – Sebes – Sibiu - prechod cez horský priechod Karpaty - Curtea de Arges – Pitesti, 460 km

Ráno v Baile Felix som sa vybral na nákup do malého marketu. Prišiel som trošku skôr, tak som čakanie trávil pozorovaním skupiny túlavých psov. V Rumunsku sme ich videli neskutočne veľa. Neútočili. Nákup - čerstvé pečivo, mlieko a raňajky boli na svete. Ešte dobrá káva, ranná hygiena zbalenie batožiny a vyrážame na cestu smer Deva.

Cesty boli v tom úseku v zlom stave. Manželka cítila kufor v chrbte pri každej nerovnosti. Neskôr sme to riešili karimatkou. Lepšia cesta bola pri Sibiu, odkiaľ sme pokračovali smerom na horský prechod v Karpatoch. Išli sme do neznámeho. Začínalo to listnatým lesom, zmiešaným, ihličnatým, kosodrevina a potom už iba tráva. Zopár fotiek sme urobili na parkovisku s darčekovými stánkami pred zákazovou tabuľou, ktorá oznamovala uzavretie cesty od 21. hodiny do 7. hodiny. Neviem či to platilo aj v lete. Cesta hore bola nádherná. Ivka sa kochala v kráse a členitosti a ja som musel viac venovať sa jazde. Prišli sme až pod vrchol k tunelu na druhu stranu hory cca 200 m dlhému. Veľké parkovisko, predajné stanky a stany aj kopy snehu. Úžasné. Chvíľu sme strávili tam. Cesta na druhej strane hory nádhera, iba had krútiaci sa dole. Pomalou jazdou, v zlom stave cesta, dostali sme sa k priehrade Vidraru. Bola to pomalá časť cesty. Išlo sa lesom, dokopy sme nič zaujímavé nevideli. Odbočili sme z hlavnej cesty do jednej dediny, urobili foto a poďme ďalej. K večeru sme dorazili k mestu Curtea de Arges. Hľadali sme ubytovanie, nebolo nič podľa naších predstáv, lacné a blízkosť motoriek. Hotel sme nehľadali. Ponúkol sa nám Rumun s priateľkou a priviedli nás do luxusného motela jeho kamaráta pri Pitesti, 500 000 lei noc na osobu. Odmietli sme. Cestou, keď nás viedol skratkami, videli sme priehradu a tam sa nám poštastilo zajednať si chatku.

Schyľovalo sa k búrke a bola už aj tma. Toľko, čo sme sa zložili zasadli k stolu, dali si pivo pred večerou, prišla silná búrka. Nič nám nechýbalo. Jedli a pili sme, čo nám hrdlo ráčilo. Večera, predjedlo, káva, pivo a ubytovanie pre štyri osoby 1 500 000 lei. Kto chce navštíviť Karpaty – horský priechod, je treba si naplánovať cestu a ubytovať sa čo najbližšie k odbočke na danú cestu z cesty 1 E68 na 7C. Je to medzi mestami Avrig a Cartisoara. Nie je to dlhá cesta cez horský prechod v Karpatoch, ale ak si to chcete vychutnať, tak urobiť výlet na celý deň. Cesta je v horšom stave popri priehrade. Tak budete môcť stráviť viac času na vrchole a mať viac času fotiť a obzerať. Je tam čo vidieť. Ubytovanie pri priehrade pri Pitesti . Je to súkromné. Stravovanie domáca kuchyňa. Tažko sa mi vysvetľuje ako sa tam dostať. Je to za Pitesti smer Brasov. Ako sa končí dvojprúdová cesta z mesta, na ľavej strane je benzínová pumpa a pred ňou odbočiť v ľavo. Táto cesta Vás zavedie do dediny, kde je kemp. Poznávacim znakom je Národné centrum vodných športov. Nie je to však v areáli tohto centra, ale v blízkej dedine. Nie je to viditeľné z cesty. Je treba sa pýtať.

 Stánky pod vrcholom
Stánky pod vrcholom
 Zastávka cestou hore
Zastávka cestou hore




Pitesti – Slanic, 180 km

Ráno sme vyrazili smer Pitesti – Slanic, kde sa nachádza soľná baňa a jazierko so slanou vodou ako v Mŕtvom mori (ešte som pri Mŕtvom mori nebol), ale keď mi vošla voda do nosa, tak som mal pocit,že mi vypáli dieru do mozgu. Dorazili sme tam v popoludňajších hodinách. Baňa zatvorená. Takže pre všetkých - otvorené od 9. do 15. hodiny. Je lepšie tam prísť okolo obeda, nájsť si ubytovanie, popoludnie stráviť kúpaním a na druhý deň ráno ísť do bane. Našli sme si ubytovanie 400 000 lei za dvojposteľovú izbu u jednej mladej rodinky. V susednom dome nám spoločnosť robili kravy. Je to keď prichádzate do Slanicu a po ľavej strane zbadáte kúpalisko, tak ten dom je hneď za bazénmi. Popoludnie sme strávili na miestnom jazierku so slanou vodou . Nebolo treba nič robiť aby ste sa udržali na hladine. Neskorý obed sme si dali pri tom slanom jazere. Večer nechýbalo posedenie pri pive.




V soľnej bani
V soľnej bani

Slanic – Bukurešť – Constanta – Kranevo, 480 km

Ráno sme sa vydali do bane. Boli sme dole iba hodinku, ale tam sa chodí na celý deň relaxovať a liečiť. Sú tam lehátka, kaviareň a aj dosť miesta zabehať si. Relax. Ako upomienkový darček sme dostali kryštál soli. V ten istý deň sme sa vydali smer Constanca. Prechod cez centrum Bukurešti nebol problémový. Smer Constanca bol dobre značený. Mesto krásne. Prvá zastávka bola hľadanie ubytovania v Costinesti. Všetko full a minimálna taxa 500 000 lei na osobu. A takto to bolo pozdĺž celého pobrežia Rumunska. Kvôli motorkám sme hľadali ubytovanie v chatkách. Času na hľadanie ubytovania nebolo veľmi veľa, blížil sa večer a tak sme sa vydali do Bulharska. Ešte v ten večer sme dorazili do Kraneva pri Albene. Našli ubytovanie v chatkách, 7 eur osoba s rannou kávou a čajom. Vyhovovalo. Motorky sme mali priamo pod oknom chatky.

Kranevo

Nastalo sladké ničnerobenie. Strávili sme tam 8 dní. Išli sme so zámerom pobytu pri mori. Keď sme nenašli nič v Rumunsku, tak sme sa uspokojili aj s Bulharskom. Raz sme si vyšli do Varny kúpiť sprej na reťaze. Na pláže sme jazdili na motorkách. Stravovanie v Bulharsku je lacné, cigarety nie najlacnejšie. Bulharsko je lacné v letoviskách, nie ako je Albena alebo Zlaté Piesky. Polovica kurčaťa hranolky a malé pivo - 4,90 leva. Pravidelne sme si dávali na pláži pivo, caciky a šopský šalát. Na večeru väčšinou kuracinu, hranolky, šopský šalát. Komunikácia s priateľmi cez sms. Rada pre tých ktorí to nevedia - vypnite si odkazovú službu na mobile, lebo presmerovanie do odkazovej schránky stojí peniaze. Ak sa Vám chce niekto dovolať a volá veľa, zapne sa mu odkazovka a platíte to. V každom meste internet kaviareň. V Albene sme si vyšli na večer k stánkom. Nenechal som motorku osamote. Niet sa načo spoliehať, že ju tam nájdete.




Kranevo – Pitesti, 420 km

Z Kraneva sme vyrazili o 8.00 hod. Ťahali sme smer Ruse – Bukurešť - Pitesti priehrada. Cestou sme stretli skupinu naších rodných z Michaloviec. 6 motoriek + jedna trojkolka. Som rád, že sme nešli s ich skupinou. Nič nevideli, iba sa prehnali k moru na dva dni a cesta domov. Ale zo stretnutia sme sa tešili všetci. V krátkosti sme si vymenili poznatky z cesty a poďme ďalej každý svojím smerom. V Bukurešti sme sa chvíľku motali po centre. Ochota rumunských vodičov bola super. Keď sme nevedeli smer, stačilo sa na križovatke spýtať a pohodovo nám ukázali.

Ubytovanie sme chceli znova pri priehrade pri Pitesti. Zašli sme do toho istého kempu. Mali voľné. Teraz sme platili 1 000 000 lei pre štyri osoby. Ubytovanie, večera, pivo...

Pitesti - Ramnicu Valcea – Sibiu - Alba Iulia - Cluj Napoca - Satu Mare – Kiszvarda - Slovenské Nové Mesto – Michalovce, 735 km

Ráno vyrážame po raňajkách o 8. hodine.Cesta ubiehala super, až do chvíle pri Sibiu. Mal som v ceste prehľad, obiehal som na plnej čiare auto. Na 40-tke 76, oproti policajti v aute. Hneď ma mali. Nesnažil som sa zdrhnúť. Išlo až o odobratie vodičáku, cesta späť do Bukurešti vybaviť na ambasáde papiere hrozné čo hovoril - plynule anglicky. Hovorím, že nikam nejdem, manželka má vodičák na motorku a odvezie ma domov. Ukázal mi kopu zadržaných papierov z Európy. Nakoniec skončilo v ich vrecku 140 eur. Pozor, vybavenie majú v autách super. Nasnímali ma v kamere, priblížili, ukázali rýchlosť. Ešte sme chceli zostat jeden deň v Rumunsku, keďže som si vyčerpal limit, išlo sa domov. Tak mi treba. O skúsenosť bohatší.

Cesta od Pitesti smerom na Satu Mare je super, nové asfalty. Keď som išiel na túto cestu, mal som hroznejšiu predstavu o cestách, vandalizme... Nemali sme negatívne skúsenosti. Žijú tam ľudia ako všade na svete, dobrí aj zlí. Cestou späť sme stretávali veľa zahraničných áut - dovolenkárov. Veľa talianskych turistov. Hraničné prechody bez problémov. Zastávky na pumpách. Posledná väčšia zastávka bola na pumpe doma v Slovenskom Novom Meste na kávu. Potom nás už čakala iba cesta do Michaloviec.

Záver

Celkove aj s jazdením v letovisku sme urobili cca 3 000 km. Cena benzínu bola ako ste si všimli necelých 39 Sk. Skoro ako u nás. Cigarety v Rumunsku lacnejšie. Strava v normálnej reštaurácii cca 250 Sk. Cítil som sa ako doma. Bulharsko - asi 200 Sk za obed v reštaurácii. Ubytovanie pri mori 7 eur a vyššie. Stany sme sebou nebrali, iba spacáky. Lepšie je ísť do menej známej oblasti ako známeho letoviska. Dodržiavať dopravné predpisy.

Pridané dňa: 22.06.2006 Autor: Barclay

Galéria ku článku:

Uprav galériu

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

http://motoride.sk