Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motozem

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Enduroaktuál motoride 06/2008

 Zdieľať

Pridané: 05.06.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3940 [Novinky - Čo nového v tlači]

Začiatkom budúceho týždňa sa dostane k našim predajcom, do stánkov PNS, na vybrané čerpacie stanice a stabilné predajné miesta nové číslo časopisu Enduro aktuál motoride.

V čísle 6 opäť nájdete množstvo zaujímavých informácií z českého i slovenského motocyklového športu i o úspechoch našich jazdcov za hranicami republiky. Po prvý raz vám ponúkame aj novú inzertnú prílohu, ktorá vznikla v spolupráci s najobľúbenejším motorkárskym serverom motoride.sk.

Z obsahu vyberáme:

V Skýcove takmer padol účastnícky rekord

Po úvodných pretekoch v Borskom Mikuláši naberá už sezóna 2008 na obrátkach. Začiatkom mája sa slovenskí, českí i poľskí enduráci zišli v Skýcove, aby si na tamojšej tradičnej trati zmerali sily v boji o ďalší balík majstrovských bodov. A že ich nebolo málo!

Náročný víkend na Pannoniaringu

Tomáš Svitok a Gold Fren Team Erinac sa v uplynulých dňoch predstavili na maďarskom okruhu Pannoniaring, kde sa konalo druhé tohtoročné podujatie medzinárodného šampionátu Alpe Adria a Majstrovstiev Slovenska.

Čecho-Slováci opäť brali body

Aj na druhom podujatí európskeho šampionátu v enduro v portugalskom Oliveira do Hospital kde sa predstavila pätica jazdcov so slovenskou licenciou a desiati s českou. V lokalite, kde sa pred niekoľkými rokmi uskutočnili preteky majstrovstiev sveta a počas uplynulého víkendu bojovali jazdci a body do hodnotenia starého kontinentu. Domáci organizátori pripravili veľmi náročnú trať s premenlivým povrchom, pričom nechýbal atraktívny prejazd potokom a bonbónikom bol extrém test. Ten bol situovaný v prírodnom skalnom masíve, kde sa striedali kamene rôznej veľkosti.

Róbert Kapajčík atakuje na ME popredné priečky

Ráznym krokom vstúpil do piatej sezóny európskeho šampionátu jazdec Environ servis moto teamu Róbert Kapajčík, ktorý po dvoch podujatiach s novým motocyklom a triede E2/E3 je s jedným prvým a tromi druhými miestami na priebežnom druhom mieste za Francúzom Yannickom Bossim. Tieto podujatia naznačili, že spomínaná dvojica bude plece pri pleci bojovať o juniorského majstra Európy.

Pekelný chříčský kaňon

Během posledního dubnového víkendu se sjela česká offroadová elita do Chříče u Rakovníka, kde se jel druhý podnik letošního seriálu XCountry. Skvěle připravená dříčská trať měřila něco málo okolo 10 minut obsahovala minimálně jednu opravdovou chuťovku. Kamenný kaňonek ve kterém dříve tekl potok a který se běžně jezdí směrem dolů. Tentokráte ho ale pořadatele natáhli v opačném směru a jak se později ukázalo, byla to pro některé jezdce nepřekonatelná překážka. Jury však musela po několika kolech tento úsek tratě vypustit pro nekonečné zácpy způsobené hlavně jezdci z přeboru.

„Vřesinská strž“ opět ožila

Do Vřesiny, vesnice kousek za Ostravou Porubou, kde se dá z města dojet i tramvají, jsem se vracel plný nostalgických pocitů asi po třiceti létech. Slavná motokrosová trať, „Vřesinská strž“ náležející kdysi „Rudé hvězdě Ostrava“, na jejichž terénních překážkách sváděla nelítostné boje ta nejslavnější motokrosová esa naší minulosti, opět ožila hlukem terénních motocyklů.

Z Petrohradu do Pekingu za 17 dní

Po Central Rally Europe, na ktorú budú mať slovenskí fanúšikovia ešte dlho ťažké srdce, sa náš reprezentant Jaro Katriňák predstaví na ďalšej z radu maratónskych súťaží - Rally Transorientale. Po nečakanom zrušení Dakaru sa množia otázky, ktorá z rely ho dokáže nahradiť. Miniseriál Dakar Series to bez debaty nebude. Ani Transorientale túto ambíciu nemá, hoci patrí k najexotickejším, najnáročnejším a náklady na účasť v nej sa minimálne vyrovnajú (alebo dokonca prekročia) tie, ktoré sú potrebné pre absolvovanie africkej legendy. Koncept súťaže vedúcej z Ruska do Číny vznikol ešte v roku 1907.

V Maďarsku úspech aj napriek penalizácii

Po zrušení Dakaru 2008 je Central Europe Rally bezpochyby najväčšou offroadovou udalosťou starého kontinentu tejto sezóny a možno i najväčšou v histórii starého kontinentu vôbec. Na štarte náročnej súťaže nechýbala ani trojica jazdcov Quad Extrem Teamu Slovakia v zložení Martin Antal, Štefan Petergáč a Miroslav Abrahám.

Beta Alp 200 - dve motorky v jednej

Len v marci tohto roku bol oficiálne zahájený predaj nového modelu pomerne zriedkavého no jedinečného motocykla – Bety Alp 200. My sme ju vďaka importérovi Bety, púchovskej firme Motosport, podrobili dôkladnému testu a zároveň neobvyklej konfrontácii.Motocykel s označením Beta Alp 200 sa vyrába už niekoľko rokov a svojou ojedinelosťou si akoby vytvoril svoju vlastnú kategóriu. Je to ľahký, mimoriadne obratný motocykel s výraznými črtami trialovej motorky, vybavený však aj do bežnej cestnej premávky, na prepravu dvoch osôb, no poskytujúci zároveň svojmu majiteľovi schopnosť zdolávania aj tých najťažších terénov.

Erzberg Rodeo 2008

V druhej polovici mája sa v obrovskom kameňolome v Rakúsku znovu rozozvučali motory a zišli sa tu najlepší jazdci sveta. Konal sa tu totiž už 14. ročník akcie zvanej Erzberg Rodeo 2008.V piatok a sobotu sa jazdila kvalifikácia na hlavné preteky - prológ. Ide o šotolinovú cestu až na vrchol kameňolomu. Na posledný ročník Erzberg Rodea sa prihlásil rekordný počet 1500 jazdcov z 32 krajín. Len 500 z nich však môže nastúpiť do hlavných nedeľňajších pretekov RedBull Hare Scramble. Štartuje sa na úplnom dne kameňolomu. Jazdci sú zoskupení do 10-radov po 50 jazdcov. Samozrejme podľa časov aké dosiahli v prológu. Medzi nich sa dostal aj Slovák Karol Capucha a 11 Čechov.

„Indy“ Dokoupil: „…doufám Bože, že jsem to já…“

Všichni jsme ještě plni dojmů z výstav motocyklů – Bratislava, Praha, Vídeň a bůh ví, kde jsme všichni byli. Na té pražské byl výraznou osobou Michal „Indi“ Dokoupil – hlavně pro svůj vzhled – sedící na svém „faktory bajku“ s indiánskou čelenkou na hlavě a válečnými barvami pod očima. Totiž když má přezdívku „Indi“, tak musí dělat čest svému jménu. Mohli jste ho najít na stánku firmy Halbich, kde jeho HONDA stála, osazená novým podvozkem, jmény sponzorů zvučných jmen, a dalšíma super věcičkama. Otázkou ovšem je, jak se vůbec takový kluk z ulice dostane do čela výsledkových listin….A to asi nezajímalo jenom mne.

Myjava v znamení suverénov

Nesporne tak, ako svetové podujatia vo Sverepci, zaujímajú významnú kapitolu v motokrosovej histórii pod Tatrami preteky na Myjave. Veď tohtoročné podujatie znamenalo v poradí už 42. ročník prvomájového terénneho divadla na Kamennom kopci. Obdivuhodná tradícia, ktorá nepotrebuje ďalší komentár. Je symbolické, že aj v tomto roku práve Myjava otvárala sezónu najprestížnejšieho domáceho seriálu. Tak ako po minulé roky, podujatie opäť charakterizovala výborná organizácia, ku ktorej sa pridružil dar z hora v podobe ideálne počasia. Snáď len maródka a blízka termínová kolízia s MS MX3 vo Francúzku trošku ochudobnila štartové pole.

V Rijeke sa začal slovenský šampionát

Nový ročník alpsko-jadranského šampionátu v pretekoch cestných motocyklov odštartoval 11. mája v chorvátskej Rijeke. Už tradične sa v rámci tohto šampionátu konajú aj majstrovstvá Slovenskej republiky.

Žarnovica videla víťazstvo majstra sveta juniorov

Majstrovstvá sveta juniorov na plochej dráhe majú za sebou všetky kvalifikačné kolá. Jedným z nich bolo aj III. kolo, ktoré sa uskutočnilo v Žarnovici v nedeľu 25. mája. Svedkom mnohých vyrovnaných jázd boli skoro dve tisícky divákov. Systém pretekov bol klasický, používaný na plochej dráhe už viac ako polstoročie. Šestnásť jazdcov sa tu stretlo každý s každým v dvadsiatich jazdách, v ktorých štartovali po štyroch v štyroch kolách a pripisovali si body 3, 2, 1 a 0 za umiestnenie. Postup si zaistilo len šesť najlepších s najväčším počtom bodov.

Supermoto láka stále viac

Máme za sebou prvé dve podujatia MMSR v supermoto. Už to prvé naznačilo, že táto sezóna bude v znamení väčšieho množstva účastníkov a množstva krásnych súbojov na trati. Predsezónne klebety signalizovali, že v tohtoročnom seriály budú môcť priaznivci tejto motocyklovej disciplíny vidieť väčšie množstvo jazdcov, ako tomu bolo doposiaľ, a preto organizátori obidvoch úvodných podujatí museli zväčšiť kapacitu depa.

Trialová overtúra 2008 na Kalvárii

Úvodné podujatie seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v triale , ktoré poriadal Nitriansky Motoklub Fénix, otvorilo tohtoročnú trialovú sezónu 2008 už tradične na známej Nitrianskej Kalvárii. Kým za vlaňajšie podujatie sme aj na stránkach Enduroaktuálu organizátora dosť skritizovali, tento rok je to naopak – nemusíme šetriť chválou. Bolo vidieť, že už pri príprave preteku museli Nitrania odviesť obrovské množstvo práce.

Športové "ŠPZ-ky" - alebo - aj modrá je dobrá

Pri niektorých motocyklových pretekoch, hlavne typu enduro a trial je časť trate vedená aj po verejných komunikáciách, z čoho vyplýva potreba, aby každý motocykel zaregistrovaný k preteku mal tzv. EČV - evidenčné číslo vozidla.Slovenská motocyklová federácia v snahe o sprístupnenie účasti športových motocyklov na takýchto pretekoch, dohodla so Štátnym dopravným úradom DI PZ SR postup na vybavenie Zvláštneho evidenčného čísla, tzv. modrej športovej ŠPZ-ky pre športové motocykle. Táto možnosť je pretekármi pomerne málo využívaná, no stále platí, preto vám postup jej vybavovania podrobne priblížime.

Pridané: 05.06.2008 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2022 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 252823 | Včera: 167358